Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Karta Praw Pacjenta wydrukowana alfabetem Braille`a

Facebook

Karta Praw Pacjenta wydrukowana alfabetem Braille`a pojawiła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu. To pierwsza placówka w Polsce, w której kartę dostosowano do potrzeb osób niedowidzących i niewidzących. W sumie szpital otrzymał siedemnaście egzemplarzy.

Karty na foli, w formacie A4 przekazał szpitalowi Krzysztof Pede, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”. Karty trafiły na izbę przyjęć oraz do oddziałów.

– Trafiają do nas ludzie z różnymi schorzeniami czy dysfunkcjami, a to wpływa na m.in. ich samopoczucie czy kontakt z personelem. Dlatego też od wielu lat szkolimy pracowników w zakresie komunikacji z pacjentami, zaspakajani ich potrzeb nie tylko w zakresie leczenia ale i pobytu w naszej placówce. Dlatego – w miarę naszych możliwości – staramy się usuwać bariery architektoniczne, które utrudniają pacjentom pobyt u nas. Mamy pracowników posługujących się językiem migowym. A obecnie udostępniamy Kartę Praw Pacjenta z myślą o niewidomych i niedowidzących, bowiem i tacy pacjenci trafiają do nas. Staramy się pamiętać i o ich potrzebach – mówi dyrektor szpitala, Janusz Jerzak.

Szpital nie wyklucza, że w przyszłości w podobnej formie będą udostępniane inne dokumenty.

Z kolei Krzysztof Pede, prezesa zarządu Stowarzyszenia na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”, które przygotowało Kartę Praw Pacjenta w alfabecie Braille’a przyznał, że wydrukowanie takiego dokumentu dla szpitala musiało spełniać jeszcze jeden wyjątkowy warunek. Karta musiała powstać na materiale odpornym na wszelkie środki dezynfekujące.

– Przygotowaliśmy wydruk na foli, który spokojnie można myć, czyścić i nie jest to dokument jednorazowy. Dla nas samych to pewnego rodzaju innowacja ale i sukces, że zastosowanie alfabetu Braille’a rozszerza się. Dla osoby niewidomej to duży komfort, że może sobie wszystko sam przeczytać i że trafił do miejsca, gdzie zadbają o jego potrzeby. Często siła tych kilkunastu wierszy w alfabecie jest większa niż treść tekstu, który czyta – mówił Pede. Dodał, że stowarzyszenie jest otwarte na dalszą współpracę ze szpitalem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024