Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

18-letni oszust podający się za funkcjonariusza CBŚ zatrzymany we Wrocławiu

Facebook

18–letni mieszkaniec Łodzi zatrzymany we Wrocławiu w sprawie oszustw na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Wpadł podczas zasadzki, po tym jak od 74-letniej kobiety wyłudził 25 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali pieniądze, na które pokrzywdzona wzięła w banku kredyt.

Sprawca dzwoniąc do wytypowanych osób, podszywał się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, twierdził, że rozpracowuje grupę oszustów. Dla bezpieczeństwa kazał wypłacić pieniądze z banku lub wziąć kredyt, by pomóc policji w prowadzonej sprawie. Policjanci podejrzewają, że zatrzymany 18-latek ma na swoim koncie więcej tego typu przestępstw, zarówno we Wrocławiu, jak i innych regionach kraju. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Dlatego radzimy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza– do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023