StartWiadomości Wiadomości dnia

18-letni oszust podający się za funkcjonariusza CBŚ zatrzymany we Wrocławiu

Sprawca dzwoniąc do wytypowanych osób, podszywał się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, twierdził, że rozpracowuje grupę oszustów. Dla bezpieczeństwa kazał wypłacić pieniądze z banku lub wziąć kredyt, by pomóc policji w prowadzonej sprawie. Policjanci podejrzewają, że zatrzymany 18-latek ma na swoim koncie więcej tego typu przestępstw, zarówno we Wrocławiu, jak i innych regionach kraju. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Dlatego radzimy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza– do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Zostaw komentarz