StartPolecamy W Radiu Gra Wiadomości Wiadomości dnia

Mają dziś święto. Ale i tak ciężko pracują! Dziś (8.08) Dzień Pszczół!

O pszczołach rozmawiamy z  Pawłem Migdałem, naukowcem z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który wie o tych stworzeniach niemal wszystko. Czy powie nam w takim razie, czego im życzyć z okazji przypadającego na dziś Dnia Pszczół?

– wyjaśnia ekspert. Jak dodaje, problemem jest też chemizacja rolnictwa i stosowanie pestycydów. Nie będzie pszczół – to sami zaczniemy mieć problem, zaznacza:

Zapomnijmy o tym, że rozwój techniki pozwoli nam obyć się bez pszczół. Niektórzy próbują, ale skutki są różne:

– wyjaśnia Paweł Migdał z UP. Próby zastąpienia tych owadów będą o tyle trudne, że… nie mamy z nimi szans w konkurencji „pracowitość”. Choćbyśmy chcieli – nie będziemy tak wydajnymi pracownikami:

O pszczoły musimy więc dbać. Każdy może to robić. Nawet zwykły człowiek „z ulicy”. Co możemy zrobić?

Jeżeli chodzi o rośliny, które lubią pszczoły – jest wiele przykładów ładnych, łatwo dostępnych i prostych w utrzymaniu gatunków, które mogą gościć na naszych balkonach:

Kwitnie też… pszczelarstwo miejskie! We Wrocławiu jest możliwe, od kiedy zmieniło się prawo, które pozwala – pod pewnymi warunkami – stawiać ule w mieście:

Pszczół nie powinniśmy się jednak bać. Historie o agresywnych owadach atakujących przypadkowych przechodniów to historie z gatunku tych o czarnej wołdze…

Z Pawłem Migdałem, znawcą pszczół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozmawiał Damian Zdancewicz

Zostaw komentarz