Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Geodeci z UPWr zmierzyli i zmapowali Jaskinię Niedźwiedzią

Facebook

Studenci z Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykonują pomiary geodezyjne wnętrza i otoczenia jednej z najpiękniejszych i najbardziej zjawiskowych jaskiń w Europie. Badania są częścią obozu naukowego SKN Geodetów w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Po co takie pomiraty są wykonywane? O tym Mateusz Czmiel:

fot.: prof. Krzysztof Sośnica

Mierzenie i zmapowanie za pomocą skanowania laserowego pozowli na precyzyjną inwenteryzację liczb oraz wielkość stalaktytów i stalagmitów. Te dane pozowolą naukowcom przeprowadzić analizę deformacji, zidentyfikować uskoki tektoczniczne czy wykryć puste przestrzenie. Samo wnętrze jaskini zostało sfilmowane kamerą 360 stopni. Pomiary też nie należały do prostych, bo były prowadzone w nocy gdy ruch turystyczny zamiera w ekstremalnie trudnych warunkach, przy słabym oświetleniu, wysokiej wilgotności oraz stałej niskiej temperaturze w wąskich kotytarzach. Co ciekawe – pierwszy taki pomiar odbył się w 1975 roku. Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego. Została odkryta w 1966 r. To największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych w Polsce. Korytarze oraz ściany jaskini pokrywają liczne formy naciekowe, takie jak okazałe stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, kaskady, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Z jaskini wydobyto 20 000 szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego oraz hienę jaskiniową.

Jaskinia to jedna z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. Jeśli ktoś chciałby ją jednak tego lata zwiedzić, musi uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie bilety do 4 sierpnia włącznie zostały już wysprzedane. Rezerwacji na koleje dni można dokonywać przez stronę internetową.

Mateusz Czmiel

Mateusz Czmiel

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022