Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Startuje nowa akcja w ramach kampanii Wrocław nie marnuje

Facebook

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają z dziesiątek kilogramów żywności. Bywa jednak, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. By nie marnować i nie wyrzucać pożywienia, Urząd Miejski Wrocławia, we współpracy Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław przygotował akcję " Nie wyrzucaj - przekaż - podziel się - pomóż - nie marnuj".

Uruchamiamy propozycję skierowaną do kolejnej grupy podmiotów. Zależy nam bardzo na systemowych działaniach w ramach „Wrocław nie marnuje”. To już nie czas na jednorazowe akcje, na punktowe działania, ale chodzi o to, abyśmy systemowo zajmowali się kwestiami zero waste. Tym razem akcja „Nie wyrzucaj, przekaż podzieli się. Pomóż nie marnuj żywności” właśnie z naszymi wspaniałymi partnerami Bank Żywności i foodsharing Wrocław.

Chodzi o to, aby w przypadku nadwyżek żywności lub produktów przekazywały je za pośrednictwem naszych partnerów mieszkańcom Wrocławia, czy też osobom potrzebującym. Przy okazji będziemy ograniczali zjawisko przede wszystkim generowania odpadów żywności – minimalizujemy problem szczurów w mieście, poza tym będziemy przeciwdziałali nieprzyjemnym zapachom, odorom po prostu będzie ładniej estetyczniej, czyściej w otoczeniu punktów gastronomicznych, restauracji, kawiarni, czyli same plusy.

Podmioty, które zechcą przyłączyć się do naszej akcji, będą otrzymywały taki znak „Wrocław nie marnuje”, będą mogły go umieścić na swoich witrynach, swoich lokalach, ponadto będą umieszczane na naszej mapie interaktywnej mapie „Wrocław nie marnuje” po to, aby były widoczne dla innych, aby stanowiły dobry przykład. Pilotażowo akcja jest uruchamiana na terenie Starego Miasta i Śródmieścia. Tutaj punkty gastronomiczne otrzymają elektroniczną ulotkę. Dlaczego elektroniczną? Właśnie po to aby np. nie generować odpadów papierowych i aby mogły się zapoznać ze szczegółami i przystąpić do niej.

– mówiła Katarzyna Szymczak Pomianowska dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Nadwyżkę jedzenia, która pozostaje w punktach gastronomicznych. To m.in. warzywa, owoce, mąka, cukier, mięso przetworzone, artykuły spożywcze oraz napoje, których data przydatności do spożycia dobiega końca. Wyjątkiem są produkty, które się szybko psują – mięso, ryby, nabiał oraz jaja.

W samym 2020 roku odzyskaliśmy we Wrocławiu 500 ton lub jak ktoś woli 500 000 kg co jest bardziej obrazowe – z samymych tylko placówek handlowych, więc skala jest ogromna. Ta inicjatywa kieruje nas w kierunku tych podmiotów, które jeszcze nie chciały, nie umiały, nie wiedziały o tym, że mogą włączyć się wprzekazywanie żywności, a nie jej wyrzucanie, a ta żywność może pracować na rzecz mieszkańców Wrocławia.

– mówił Błażej Krasoń, Prezes Zarządu Bank Żywności we Wrocławiu.

W mniejszych ilościach jedzenie odbierze Foodsharing Wrocław, inicjatywa, która prowadzi na terenie miasta 12 Jadłodzielni – lodówek związanych z ruchem less waste, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Ważne jest, żeby uświadomić sobie, że to, co obecnie w obecnych czasach trafia do kosza jako odpad nie zawsze tym odpadem jest. To bardzo często są po prostu nadwyżki żywności, które ze względu na to, że np piekarnia w danym dziś już zamyka czy zupa dnia środowa nie może być już zupą dnia w czwartek. Nie są przekazywane dalej, dystrybuowane, nie są produktem handlowym, natomiast są w pełni produktem do spożycia pełnowartościowym dla nas w domu.

– mówiła Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław.

Warto również dodać, że w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, od 2013 r. restauracje, kawiarnie, sklepy, hurtownie czy supermarkety mogą przy przekazywaniu żywności skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, a także zaliczyć wartość tych produktów do kosztów uzyskania przychodu. Żywność może być darowana instytucjom posiadającym statut organizacji pożytku publicznego (OPP) – takim, jak Bank Żywności.

Jeżli któremuś z tutaj świadomych, właścicieli kateringu, restauratorów bądź sklepikarzy, zależałoby na tym, aby te produkty nie były to kosztem ww 100% może skorzystać z odliczenia VAT-u i podatku dochodowego na zasadach ogólnych, przekazując właśnie nam jako Bankowi Żywnosći. Dodam, że rzeczywiście też żywność może być do nas dowieziona magazyn jest na ulicy Rogowskiej 117d, więc jeżeli ktoś miałby taką ochotę, też może do nas dowieźć. My też możemy skontaktować się, będziemy takie próby podejmowali tam gdzie żywność jest bliżej do organizacji, która już na tym terenie jest i funkcjonuje.

– mówił Błażej Krasoń, Prezes Zarządu Bank Żywności we Wrocławiu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj