Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zaćmienie słońca – obserwuj je na Uniwersytecie Wrocławskim!

Facebook

Dziś będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Przed południem księżyc zasłoni mniej więcej 1/3 powierzchni słońca.

fot. mat. prasowe UWr

To wyjątkowe zjawisko można będzie zobaczyć w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Kopernika 11) – już od godz. 10.50. Organizatorzy przygotowali instrumenty, które pozwolą bezpiecznie obserwować zaćmienie, a także program towarzyszący – w tym film, prelekcje i łączenie zdalne z innymi obserwatorami.

Zaćmienie Słońca to zjawisko polegające na zasłonięciu przynajmniej części tarczy Słońca przez nasz Księżyc. Najczęściej sezony zaćmień pojawiają się 2 razy w roku, jednak w konkretnym miejscu na Ziemi zobaczyć można zaćmienie znacznie rzadziej. Zaćmienie z wtorku będzie tylko zaćmieniem częściowym, nigdzie na Ziemi nie będzie widziane jako całkowite. We Wrocławiu księżyc zasłoni około 1/3 średnicy Słońca, ale im bardziej będziemy przesunięci na północny wschód tym bardziej zaćmienie będzie głębsze. Zaćmienie we Wrocławiu rozpocznie się o 11:12 a skończy się o 13:26 naszego czasu. Mamy wielką nadzieję, że pogoda będzie dla nas korzystna.

– mówi dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego UWr

Szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj