Radio Gra Wrocław

400 starych telefonów ważących 27 kg zebrano we wrocławskim zoo na ratunek okapi

Pamiętacie tę akcję? Ruszyła w połowie października, dziś wiadomo, że zebrano całkiem sporo starych urządzeń a uzyskane z recyklingu pieniądze, będzie można przekazać do rezerwatu w Kongo, gdzie znajdują się siedliska wielu rzadkich gatunków zwierząt m.in. okapi. Ale zoo nie rezygnuje ze zbiórki.

Nadal w Punkcie Obsługi Klienta można zostawiać telefony, tablety, GPSy, mp3, urządzenia bluetooth, discmany czy nawet stare walkmany i w ten sposób wesprzeć inne, zagrożone gatunki zwierząt zamieszkujące Afrykę: chodzi o badania nad manatami afrykańskimi, projekt hodowli oryksów w Afryce Północnej, czy ratowanie pingwinów przylądkowych w RPA.

Urządzenia mobilne można wrzucać do puszki w Punkcie Obsługi Klienta wrocławskiego lub oddać urządzenie do firmy recyklingowej i przekazać pieniądze na konto Fundacji DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem KOMÓRKI lub przesłać na adres:  ZOO Wrocław sp. z o.o., 51-618 Wrocław, ul. Z. Wróblewskiego 1-5.

ZOO poszukuje również partnerów akcji chętnych ustawić puszkę w swojej firmie.

Kilka faktów o degradacji środowiska naturalnego w Afryce

Degradacja środowiska „Czarnego Lądu” to efekt ekspansywnej eksploatacji bogatych złóż rzadkich i cennych gospodarczo minerałów, ropy naftowej i gazu. Na przykład do produkcji telefonów komórkowych używa się m.in. metali tantalu, złota, wolframu i cyny. Tantal służy do produkcji kondensatorów używanych prawie we wszystkich urządzeniach elektronicznych, a uzyskuje się go z tantalitu, w którym występuje wraz z koltanem, wydobywanego w Demokratycznej Republice Konga, gdzie znajduje się 64% światowych zasobów. Wydobycie powoduje tu bezpośrednie zanieczyszczenie środowiska, ale nie tylko. Od 20 lat kraj zmaga się z najkrwawszym konfliktem w historii współczesnego świata, który pochłonął 5 mln istnień ludzkich i dotknął lub nawet zgładził niezliczone gatunki roślin i zwierząt.
W Afryce rośnie także wydobycie ropy naftowej i gazu. Największym importerem tych surowców są Chiny, które wykupują koncesje na odwierty i wydobycie w Angoli, Nigerii, Nigrze, Sudanie, Gwinei, Czadzie i Libii. Przez dziewicze lasy i niedostępne dotąd pustynie powstają drogi, co przyczynia się do wzrostu kłusownictwa i handlu dzikimi, zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt.
Wraz z rosnącym wydobyciem, rośnie transport minerałów i ropy z Afryki wzdłuż południowego wybrzeża kontynentu, powodując częstsze niż do tej pory katastrofy ekologiczne. Zagrażają one nie tylko zwierzętom wodnym jak ryby, ale także tym ściśle związanym z wodą jak ptaki morskie czy ssaki.
Hazina, Maiko i Nkosi – okapi zamieszkujące wrocławskie zoo, zostali ambasadorami w walce o przetrwanie gatunku.
Ratując okapi ratujemy cały ekosystem lasu Ituri w tym kruszce afrykańskie i łuskowce.