Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

50 milionów na likwidację pieców węglowych!

Facebook

Rusza nowy program do walki z zanieczyszczeniami powietrza w naszym regionie. Ma on pozwolić na wymianę 10 tysięcy instalacji grzewczych. Jednak jest to stosunkowo niewielka liczba. By odczuć zmianę w jakości powietrza musielibyśmy wymienić od 200 do 300 tysięcy starych pieców.

fot. Paweł Wengerski / radiogra.pl

Jaka będzie maksymalna kwota dotacji? Gmina maksymalnie przyzna zainteresowanym 10 tysięcy, z czego 5 tysięcy to kwota bezzwrotna, a kolejne 5 gmina zwróci Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Dlaczego?

– mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W jaki sposób będziemy mogli starać się o pieniądze? Mieszkańcy muszą się zgłosić do gminy z rachunkami dokumentującymi zakupy, gmina będzie musiała wnioskować do nas (czyli do WFOŚ) deklarując planowaną liczbę instalacji do wymiany. My sfinansujemy wszystkie projekty, które udało się zrealizować – dodaje Skorupa.

– tłumaczy prezes zarządu WFOŚ. Inną opcją zamiast wymiany pieców węglowych dla mieszkańców dużych miast jest podłączenie się do sieci miejskiej. Jednak na chwilę obecną sieć ta nie jest dobrze rozbudowana.

O pożyczkę mogą się starać posiadacze pieców węglowych. W ramach programu możemy wymieniać całe instalacje grzewcze, lub tylko jego część np. m.in. piece gazowe, piece na olej opałowy, piece elektryczne a także wspomniane wcześniej włączenie się do sieci ciepłowniczej o ile to jest możliwe w danym rejonie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj