Radio Gra Wrocław

9. Festiwal Malarstwa. W Narodowym Forum Muzyki odbędzie się wernisaż

Do 30 czerwca w korytarzach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu można podziwiać wystawę profesorów malarstwa, przez lata związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Twórczość Piotra Błażejewskiego, Stanisława Kortyki i Mariana Wołczuka została przypomniana w ramach 9. Festiwalu Malarstwa organizowanego przez wrocławską ASP.

/fot. wroclaw.pl

9. Festiwal Malarstwa. W Narodowym Forum Muzyki odbędzie się wernisaż

Błażejewski w sztuce szuka porządku oraz harmonii, tworząc obrazy proste i syntetyczne. Jego malarstwo należy do sztuki geometrycznej, jednak w wydaniu nierygorystycznym. Starannie dopracowane kompozycje często rozbrzmiewają świetlistym kontrapunktem – głośnym i intensywnym. Obrazy Kortyki są bramami do innych, tajemniczych światów, które rozciągają się po nieznany horyzont. Powściągliwe i poważne, oddziałują raczej spokojem i ciszą, niekiedy nasyconą i gęstą. W abstrakcyjnych płótnach Wołczuka wyczuwalny jest motyw pejzażu i inspiracja zapamiętaną sytuacją i przestrzenią. Wielokrotne rekonfigurowanie elementów i liczne zmiany tonacji dowodzą nieskrępowanej radości tworzenia.

Wszystkie obrazy są niezależne i autonomiczne, jednak razem z innymi tworzą jedną symfonię. W zestawieniu z dziełami Błażejewskiego i Kortyki zbudują trójgłosową polifonię, zaskakującą malarskim brzmienie

– czytamy w komunikacie przesłanym przez NFM.

Mimo że prezentowani artyści od kilku lat przebywają na zasłużonej emeryturze, dalej tworzą nowe dzieła.

Wernisaż wystawy odbędzie się jutro (19 maja) o godz. 17 w foyer NFM (pl. Wolności 1).