Radio Gra Wrocław

Akcja Czysta Odra. Z rzek usunięto 165 ton śmieci

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i kwietnia ruszyło posprzątać Odrę oraz jej dopływy. Podczas akcji z rzek usunięto 165 ton śmieci.

/materiały prasowe/Akcja Czysta Odra

Akcja Czysta Odra. Z rzek usunięto 165 ton śmieci

Tegoroczne akcje prowadzone były od źródeł Odry w czeskich Morawach aż do Bałtyku, m.in w Wolińskim Parku Narodowym.

/materiały prasowe/Akcja Czysta Odra

W akcjach udział brały:

  • samorządy, gminy, sołectwa, druhny i druhowie z OSP, WOPR, szkoły, Straż Rybacka, wędkarze, kajakarze, harcerze, wodniacy, organizacje społeczne i przedstawiciele wielu firm oraz mieszkańcy nadrzecznych miejscowości

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest Dominik Dobrowolski. Wrocławski ekolog i podróżnik od ponad 20 lat organizuje akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem.

/materiały prasowe/Akcja Czysta Odra

Tegoroczna edycja Akcji Czysta Odra połączona była z finałem akcji #ODROdzenie. Celem jest odbudowanie bioróżnorodności Odry po katastrofie z 2022 roku. Dzięki zbiórce społecznej rzekę zarybiono narybkiem szczupaka i sandacza.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w sprzątaniu i zarybianiu. Dziękujemy za patronat nad Akcją Czysta Odra: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wojewodom Województwa Lubuskiego i Dolnego Śląska oraz partnerowi merytorycznemu akcji – Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis

– czytamy w komunikacie organizatorów.