Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Akcja Jeż”. Podaruj jeżowi domek na zimę

Facebook

Celem akcji jest pomoc wrocławskim jeżom. Każdego dnia ssaki te narażone są na różne niebezpieczeństwa. Firma Auto Group Polska postanowiła postawić drewniane domki dla jeży oraz miski z wodą w miejscach, w których ssaki te były widziane.

Jakie zagrożenia czyhają na jeże we Wrocławiu?

Przede wszystkim giną pod kołami przejeżdżających autobusów i samochodów- szacuje się, że w Polsce pod kołami samochodów ginie rocznie około 40 tysięcy jeży. Drugim takim czynnikiem jest kontakt z trującymi środkami stosowanymi przeciwko szczurom. Zbliżająca się zima powoduje zapuszczanie się jeży w głąb miasta, w celu poszukiwania jedzenia oraz schronienia. Tutaj jeże muszą uważać na niepilnowane, spuszczone ze smyczy psy. W kontakcie z dużo większym od siebie zwierzęciem, jeże nie mają żadnych szans. Dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyprowadzania psów na spacer.

Jak uchronić jeże od nieszczęścia?

Organizatorzy chcą postawić domki drewniane oraz miski z wodą i jedzeniem, w miejscach, w których jeże się pojawiają.

/pixabay

Domki charakteryzują się otwieranym daszkiem, pokrytym grubą warstwą papy oraz wejściem do budki w formie długiego korytarza mającym na celu ochronę jeży przed drapieżnikami, oraz zachowaniem optymalnych warunków termicznych wewnątrz komory mieszkalnej. Podłoga pokryta jest drewnianą izolującą powłoką, dzięki czemu uchroni to jeże od zimnego i mokrego podłoża, otworem kanalizacyjnym w dnie odprowadzającym wodę, oraz otworami wentylacyjnymi w tylnej ściance pozwalającymi utrzymać w schronieniu odpowiedni mikroklimat.

Co możemy zrobić?

Jeśli napotkamy na swojej drodze jeża, możemy zgłaszać miejsca występowania jeży, poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy, dostępny na STRONIE.

Po zlokalizowaniu miejsca, organizatorzy udadzą się we wskazane miejsca, w celu postawienia domku, wraz z miską na wodę. Do miski będziemy mogli nalewać wodę, a także przynosić robaki, które można nabyć w sklepie wędkarskim lub terrarystycznym.

Tylko u nas! Rozmowa z gośćmi popołudniowego programu: Kamilem Karpińskim z miejsc we Wrocławiu i Wojciechem Kornyło z Autogroup Polska.

 

 

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024