Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Albo będziemy robić koncerty dla zaszczepionych, albo nie będziemy robić ich w ogóle”

Facebook

Impreza tak, ale tylko dla zaszczepionych. Klub muzyczny Zaklęte Rewiry z Wrocławia poinformował, że na koncerty i inne wydarzenia będą wpuszczane tylko osoby, które otrzymały już obie dawki szczepionki. O powodach tej decyzji mówi…

18 miesięcy zamknięcia Zaklętych Rewirów doprowadziły do tak ogromnych strat finansowych, że dla nas to jest w tej chwili być albo nie być. Każdy oczywiście ma prawo decydować o swoim życiu, każdy ma prawo się dzisiaj nie zaszczepić. Natomiast z drugiej strony nikt nie ma obowiązku przychodzić na koncerty do Zaklętych Rewirów. To jest przywilej, a nie obowiązek konieczność. My nikogo do tego nie zmuszamy, nikogo nie zamierzamy zmuszać do szczepień, po prostu to jest konsekwencja pewnej decyzji.

mówi pani Katarzyna, menadżerka Zaklętych Rewirów

Władze klubu podkreślają, że takie restrykcje to dla nich konieczność.

My nie mamy wyjścia, jeżeli nie będziemy organizować koncertów w takiej konwencji, to nie będziemy ich organizować w ogóle, a to oznacza bankructwo tego miejsca. Wiele osób straci pracę, wiele firm, które z nami kooperują, też stracą partnera biznesowego, stracą źródło dochodu.

Chodzi także o bezpieczeństwo klientów klubu.

Tu chodzi z jednej strony o ratowanie naszego biznesu, z drugiej strony chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Są takie osoby, które się nie mogą zaszczepić. One biorą leki immunosupresyjne, są różne sytuacje zdrowotne. Teraz, jeżeli taka osoba po wykonaniu testu przychodzi do nas, bo ma aktualny certyfikat covidowy, a ona tutaj będzie narażona, byłaby narażona przez osoby niezaszczepione na zakażenie to my nie chcemy brać na siebie takiej odpowiedzialności za życia ludzi.

Sprawdziliśmy też jak taka selekcja będzie wyglądała w praktyce.

Sprawa jest bardzo prosta. Na bramce każda osoba, która przyjdzie di nas z biletem zostanie poproszona o okazanie certyfikatu covidowego. Ten certyfikat można sobie zainstalować aplikację mObywatel albo pobrać portalu pacjent.gov.pl. Przy zakupie biletu w portalu pojawia się od razu informacja o tym, że bilet jest tylko dla osoby posiadającej certyfikat covidowy. W związku, z czym nie ma takiej sytuacji że ktoś przyjdzie tutaj z biletem na bramce zostanie zaskoczony taką informacją.

Taką decyzję pochwala profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Nie może ktoś by nieszczepiony i zakażać innych ludzi, w wielu krajach się to wprowadza i to jest pewien benefit dla osób zaszczepionych, które przechorowały i przeżyły. Firmy muszą mieć jakieś prospołeczne postawy – nie wiem czy zysk, ale też dostęp do tego rodzaju aktywności.

Oświadczenie klubu wywołało burzę w sieci. Przeciwnicy decyzji twierdzą, że zaszczepieni zarażają podobnie jak Ci, którzy szczepionki nie przyjęli. To nie prawda – komentuje wirusolog.

Niektóre mutacje, niestety sprzyjają zakażeniu krótkotrwałym, ale to nie jest, że tak powiem gremialnie podejście. Nie ma 100% szczepionek i nie ma 100% efektywności, ale dramatycznie to zmniejsza możliwość transmisji wirusa.

O zdanie na temat ograniczeń dla osób niezaszczepionych zapytaliśmy też w ulicznej sondzie.

Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepiło się ponad 17 mln osób.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj