Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Amerykanie pomogą w projekcie wrocławskiego ZOO

Facebook

Wrocławskie ZOO chce integrować i edukować rodziny w Laosie. Zmieniając nastawienie ludzi tam, na miejscu można ocalić łuskowce, niedźwiedzie himalajskie, słonie, czy laotańskie szczury skalne. Amerykanie z Disney Found uznali, że to się może udać i postanowili wesprzeć akcje grantem w wysokości 20 tyś dolarów.

Projekt „Zobacz, pokochaj i chroń naturę Laosu” zakłada po pięć spotkań z tymi samymi, 200 uczestnikami. Jest to 50 rodzin reprezentujących trzy plemiona – Hmongowie, Khmu i Lao Luem.

Głównym celem projektu jest przekazanie mieszkańcom wiedzy na temat otaczającej ich przyrody, zwrócenie uwagi na znaczenie bioróżnorodności i potrzebę jej ochrony. Ma pokazać, że ochrona to przyszłość, bo zachowanie lasów i zwierząt zapewni im byt, a wycinka i kłusownictwo, w krótkim czasie pozbawią ich możliwość przychodu.

Prowadzący projekt chcą przy okazji zmienić postrzeganie zwierząt przez ludność Laosu. Zwierzęta są tam traktowane w sposób bardzo przedmiotowy – jako źródło pożywienia, czy zarobku. Stąd wizyty w sanktuariach Free the Bears, gdzie uczestnicy poznają historię konkretnych niedźwiedzi często bardzo skrzywdzonych przez ludzi. Tu też, przy wspólnym przygotowywaniu posiłków dla zwierząt, rozmawia się z nimi o braku skuteczności pseudo medykamentów i zachęca do korzystania z medykamentów dostępnych w aptekach.

Mówi Prezes Zarządu ZOO Wrocław – Radosław Ratajszczak

W projekcie prowadzonym przez wrocławski ogród zoologiczny postanowiło pomóc Disney Found, które przekazało grant na pomoc w Laosie…

Mówi Anna Mękarska – specjalista ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo i koordynator projektu.

Dlaczego wrocławskie ZOO postanowiło skupić się na tak odległym miejscu jak Laos?

W Laosie największym problemem dla niedźwiedzi są fermy żółci…

To nie pierwsza akcje, którą wrocławski ogród zoologiczny prowadzi w Azji Południowo-Wschodniej…

Po pierwszych trudnościach, związanych przede wszystkim ze zdobyciem zaufania mieszkańców deszczowego lasu, zrealizowano pierwsze spotkania z 200 osobami. Laotańczycy zaskoczyli badaczy przede wszystkim doskonałą orientacją, gdzie w deszczowym lesie można spotkać poszczególne gatunki zwierząt. Powstała nawet anegdota wśród badaczy, że Laotańczycy któregoś dnia przyprowadzą saolę – „jednorożca”, którego odkryto w 1992 r. i którego badacze widzieli tylko raz!

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024