Radio Gra Wrocław

Archiwum Pandemii A.D. 2020. Twoje wspomnienia i dokumenty też są ważne

Maseczki? Kolejki, żeby wejść do sklepu? A może pusta puszka po kawie, bo przy pracy zdalnej wciąż jest jej za mało w domu? Co zapamiętacie z wiosny 2020? Archiwa państwowe tworzą archiwum z "czasów zarazy".

To ma być świadectwo tego przełomowego momentu w dziejach

– czytamy na stronie Archiwów Państwowych, które tworzą społeczną kolekcję dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2):

Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy? Co nas martwiło, a co cieszyło w tym trudnym czasie? Jakie mieliśmy rozterki, wątpliwości, obawy, a co dawało nam nadzieję? W jaki sposób przetrwaliśmy? Zadbaj o to i przekaż nam swoje relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych

Chodzi o dokumenty czy zapiski o tym jak koronawirus zmienił nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych, Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy.

Forma przekazywanych materiałów jest dowolna od różnego typu dokumentów np. rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentację techniczną, po nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy.

Przekazując materiał musisz być jego właścicielem, czyli może być on wytworzony tylko i wyłącznie przez Ciebie, albo powinieneś posiadać zgodę prawnego właściciela na dysponowanie nim.

Każdy materiał powinien być opisany, aby jak najlepiej posłużył jego przyszłym badaczom i użytkownikom. W opisie należy zawrzeć następujące dane: imię i nazwisko właściciela materiału, tytuł (nazwa) dokumentu, temat zdjęcia, miejsce i czas wykonania/sporządzenia dokumentu/zdjęcia/nagrania, adres przekazującego do dalszej korespondencji.

Można go przesłać na adres archiwumpandemii@archiwa.gov.pl. Lub zgłosić się bezpośrednio do oddziałów w naszym regionie: Archiwum Państwowe we Wrocławiu ul. Pomorska 2, oddziały w Legnicy, Kamieńcu Ząbkowickim, Jeleniej Górze i Bolesławcu (po uprzednim uzgodnieniu terminu przekazania).

Kontakt w sprawie przekazania: e-mail archiwumpandemii@ap.wroc.pl tel. 71 328-81-01