Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Asystenci międzykulturowi wsparciem dla ukraińskich uczniów

Facebook

We wrocławskich szkołach zatrudnionych będzie ponad 100 asystentów międzykulturowych. Większość z nich już pracuje. Pomagają w lekcjach, tłumaczą na język ukraiński zadania domowe, zachęcają uczniów z Ukrainy do aktywnego udziału w życiu szkoły.

/fot. mat. prasowe UM Wrocławia/

Asystent międzykulturowy to osoba, która jest ogromnym wsparciem dla uczniów z zagranicy – szczególnie tych, którzy nie znają jeszcze języka polskiego. Pomagają także nauczycielom w komunikowaniu się z młodzieżą, ale i z rodzicami, którzy przychodzą z pytaniami, dotyczącymi funkcjonowania szkoły czy polskiej oświaty.

Zatrudniając takie osoby chcemy wesprzeć młodzież z Ukrainy. Pomóc jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz sprawić, by nauka w języku polskim była dla nich jak najbardziej komfortowa. Przy zatrudnianiu asystentów preferowane jest wykształcenie pedagogiczne, ale nie jest ono wymagane. Ważne, by taka osoba w stopniu komunikatywnym posługiwała się językiem polskim i ukraińskim.

– mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Co ważne, asystent międzykulturowy nie prowadzi lekcji, ale w trakcie zajęć na bieżąco tłumaczy i wyjaśnia niezrozumiałe dla obcokrajowców zagadnienia.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

Przede wszystkim zachęcamy uczniów, by nie bali się mówić i odpowiadać na zadane przez nauczyciela pytania. Nawet jeżeli nie powiedzą poprawnie po polsku. Ważne żeby się zgłaszali, bo wiedzę naprawdę mają sporą.

– podkreśla Olha Kovalenko, asystentka międzykulturowa w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kruczej we Wrocławiu.

Wrocław w ramach współpracy z UNICEF-em planuje zatrudnić (do grudnia) ponad 100 asystentów międzykulturowych, zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. We wrocławskich szkołach podstawowych uczy się blisko 8 tys. ukraińskich uczniów, w szkołach ponadpodstawowych ponad 1,8 tys.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024