Radio Gra Wrocław

Atak na pracownika MPK Wrocław [WIDEO]

To kolejny atak na pracownika wrocławskiego MPK w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Spółka nie toleruje agresji i podobnie jak we wszystkich dotychczasowych przypadkach zapowiada, że zadba o to, by konsekwencje wobec sprawcy zostały wyciągnięte.

/fot. fb MPK Wrocław/

Do ostatniego zdarzenia doszło w niedzielę, 5 lutego w godzinach porannych na pętli Zawalna. Kierowca obudził śpiącego w autobusie mężczyznę i poprosił o opuszczenie pojazdu. Następnie udał się do toalety i wówczas został przez niego zaatakowany. Pracownik MPK ma ślady pobicia, został przebadany przez ratowników medycznych. Na szczęście w tym przypadku nie wymagał hospitalizacji. Dzięki brawurowej postawie kierowcy sprawca został od razu zatrzymany, a jak informuje policja, mężczyzna dodatkowo jest podejrzewany o posiadanie substancji odurzających.

To nie pierwszy taki atak w MPK

Zdarzenie na pętli Zawalna nie było jedynym takim przypadkiem. We wrześniu na przystanku przy ul. Rysiej pobity został 67-letni kierowca autobusu linii 122. Pasażer po wyjściu z autobusu zaczął uderzać pięścią w szybę pojazdu. Kierujący wyszedł, aby zwrócić mu uwagę, i wtedy napastnik zaczął go szarpać oraz uderzać, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Pogotowie ratunkowe przewiozło poszkodowanego z obrażeniami ciała do szpitala. Sprawce złapano, następnie trafił do aresztu.

Atak nożownika

W lipcu, tamtego roku, para nastolatków dotkliwie pobiła i ugodziła nożem pracownika firmy wykonującej prace torowe przy ul. Grabiszyńskiej. Pracownik zwrócił im uwagę, gdy młody mężczyzna uderzył w lusterko pojazdu wykonującego remont torowiska. Para nastolatków, w związku z tą oraz kilkoma innymi napaściami, trafiła do aresztu.

Do pobicia kierowcy doszło także w czerwcu na pętli tramwajowej Gaj. Napastnik zaatakował pracownika MPK przed autobusem, bił go  i kopał, po czym uciekł. Po ponad trzech miesiącach poszukiwań mężczyzna trafił w ręce policji. Grozi mu zaledwie do 2 lat pozbawienia wolności.

Co na to MPK Wrocław?

Wrocławskie MPK stanowczo sprzeciwia się wszystkim przejawom agresji wobec naszych kierujących. Takie sytuacje są niedopuszczalne, dlatego zawsze dążymy do jak najsurowszego karania sprawców tego typu zachowań. Jako przewoźnik stawiamy na bezpieczeństwo zarówno naszych podróżnych, jak i wszystkich pracowników. To oznacza, że nadal będziemy zabiegać o nadanie kierującym statusu funkcjonariuszy publicznych

— mówi rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Wniosek o nadanie prowadzącym pojazdy komunikacji miejskiej (jak również osobom kontrolującym bilety) korzystania z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych wpłynął do Ministerstwa Sprawiedliwości 14 września 2022 roku. Pod pismem oprócz MPK Wrocław podpisały się również MZK Jelenia Góra oraz MZK Bielsko-Biała.

Czy w świetle narastających ataków na kierowców możemy spodziewać się zmiany w dotychczasowych przepisach?

Mamy nadzieję, że ostatnie zdarzenie na pętli Zawalna będzie kolejnym przykładem, który tym razem otworzy oczy rządzącym i przyczyni się do pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku przez Ministerstwo Sprawiedliwości

– dodaje Czerwiński.