Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ataki na protestujących we Wrocławiu. Policja: odnotowaliśmy 180 incydentów

Facebook

W środę na ulicach Wrocławia po raz kolejny pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy osób, które protestowały przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Niestety - doszło do kilku napaści na uczestników manifestacji, m.in na Krupniczej, Wyszyńskiego i pl. Dominikańskim. Jak informuje wrocławska policja po wczorajszych manifestacjach odnotowano 180 interwencji.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło m.in. na ul. Kazimierza Wielkiego / Krupniczej. Nagle w kierunku ul. Psie Budy przez tłum zaczęła przedzierać się grupa ok. 30 – 40 zamaskowanych mężczyzn.

Tak zdarzenie opisuje Adam Kapiczowski, jeden z poszkodowanych:

Jeden z mężczyzn zaatakował dziennikarki wrocławskiej Gazety Wyborczej. Napastnik próbował ją uderzyć, a gdy mu się to nie udało to popchnął ją tak, że uderzyła barkiem o krawężnik, druga z dziennikarek została uderzona i poszarpana. Jeden z protestujących miał przy sobie gaz, którym zaczął bronić kobiety, wtedy mężczyźni zaatakowali właśnie pana Adama, po czym uciekli w kierunku Rynku.

Do podobnych napaści doszło na ul. Wyszyńskiego:

– dodaje Adam Kapiczowski, jeden z poszkodowanych.

 

– Podczas przemarszu doszło do jednej, nerwowej sytuacji, która została w porę załagodzona przez funkcjonariuszy z Zespołu Antykonfliktowego. Natychmiastowe działania policjantów umożliwiły dalszy, bezpieczny przebieg trwającej manifestacji. Następne godziny, to kolejne zabezpieczenia, w których udział brali wrocławscy funkcjonariusze. Miały one miejsce nie tylko w ścisłym centrum dolnośląskiej stolicy, ale również w innych częściach miasta. Wszędzie tam policjanci dbali o to, aby przebiegały one w sposób bezpieczny. Bezpieczny nie tylko dla osób manifestujących, ale też dla pozostałych mieszkańców Wrocławia – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez wrocławską policję.

– Policjanci otrzymywali jednak sygnały o sytuacjach i incydentach, do których miało dochodzić podczas trwających manifestacji. Za każdym razem mundurowi weryfikowali takie zgłoszenia i podejmowali odpowiednie czynności wobec osób mogących brać w nich udział. Podczas tych działań, funkcjonariusze wylegitymowali i ustalili tożsamość 180 osób, między innymi w rejonie ulicy Kazimierza Wielkiego, Traugutta, Placu Dominikańskiego oraz terenu Ostrowa Tumskiego. Policjanci zabezpieczają również monitoring z tych miejsc, celem dalszych, ewentualnych czynności. Na tę chwilę policjanci nie otrzymali żadnego oficjalnego zawiadomienia od osób, które miały zostać w jakikolwiek sposób poszkodowane w wyniku wspomnianych incydentów, nie licząc zgłoszenia dotyczącego zniszczenia mienia, w postaci sprzętu elektronicznego, do którego doszło na terenie Przedmieścia Oławskiego – mówi sierż. szt. Dariusz Rajski z KMP Wrocław.

Policja zajmuje się też sprawą ataku na dziennikarki „Wyborczej”, Pan Adam – pobity przez napastników, również dziś złoży zawiadomienie w tej sprawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024