Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Batalion ortalion zniszczył mural Różowej Brygady

Facebook

Zniszczono tęczowy mural promujący serial Netflixa przy ul. Jedności Narodowej. Wandale zachlapali farbą napis “Nie da się napisać pełnej historii bez LGBTQIA+”. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przechodniów.

Ja też wspieram, więc mnie to irytuje. Jak zwykle Polacy się popisali swoją nietolerancją, bo mural nic nikomu złego nie robi. Jest fajny, kolorowy i ma fajne przesłanie

Bardzo dobrze, bo też bym go zdewastowała gdybym mogła. Po prostu nie podoba się to przesłanie, które tutaj jest.

Jest to obrzydliwe, bo mural jest cudowny, nawiązuje do równości, która powinna nas otaczać, zwłaszcza, że żyjemy w neofaszystowskim kraju. Bardzo szkoda, że go zamalowali. Akurat jestem z Poznania, tam także taki mural zamalowano i napisano „Historia nie dla was”, a u nas takie lokalne stowarzyszenie zamalowało to tęczą, więc myślę, że to fajnie, gdyby, gdyby zostało to wyczyszczone.

Niestety nie jestem zaskoczony. Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza dewastacja tego muralu. Litery LGBTQIA wypisane w kolorach tęczy najwyraźniej denerwują nie tylko radnych z niektórych mniejszych miejscowości ale również przenosi się ta nienawiść na ulice także większych miast. Mural nie odsłania żadnej nowej prawdy historycznej – bez osób nieheteronormaltywnych nie dałoby się napisać historii.

– mówi Maciek Wiśniewski ze stowarzyszenia Tratwa

Bardzo negatywnie do sprawy odnosi się Teo Łagowska, osoba LGBT+.

Jeżeli okazanie solidarności mnie i osobom LGBT+  jest odbierane w tym kraju jako jakiegoś rodzaju kontrowersja, czy naruszenie czyjegoś dobra, że to jest jakiś grzech to ja mam wrażenie, że nie mam po co żyć w tym kraju, że nie ma dla mnie miejsca. Dlatego, że czuję się jakby były odbierane mi moje prawa do istnienia w przestrzeni publicznej.

–  mówi Teo Łagowska, osoba LGBT+.

Zapytaliśmy się, dlaczego takie symbole są ważne dla społeczności LGBT+.

Widzę informacje na temat osób pobitych, zastraszonych, znękanych. Od wypowiedzi hańbiących w wykonaniu polityków najwyższej rangi państwowej. To powoduje życie w strachu więc sygnały, że ktoś jest z nami, sygnały, że akceptacja jest wartością która nadal jest ważna w społeczeństwie – to są niesamowicie ważne dla nas sygnały. Ta solidarność jest czymś co pozwala odzyskać nadzieje i żyć dalej w kraju.

W najbliższych dniach mural ma zostać odmalowany.

Skontaktowaliśmy się z zarządcą. Zaproponowaliśmy podpisanie porozumienia na zamalowanie znaków. Ściana jest wynajmowana przez firmę zewnętrzną. Udało się skontaktować z przedstawicielem tej firmy – zobowiązali się do usunięcia napisu niezwłowcznie.

mówi Paulina Marszczewska – Zbieg z Wrocławskiego Centrum Integracji.

W czerwcu do podobnych aktów wandalizmu doszło także w Poznaniu i Gdańsku. Tam jednak pojawiły się również napisy uderzające w społeczność LBGT.

Kamil Kuchta

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj