Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Bezpłatne szczepienia na HPV dla dzieci w wieku 12-13 lat

Facebook

Trwają bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Jak można zgłosić dziecko na szczepienie?

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/

Do zakażenia HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego może dojść w momencie bezpośredniego kontaktu ze skórą nosiciela. A także w trakcie stosunku seksualnego. Istnieje ponad 200 odmian tego wirusa. Przeważnie z większością z nich nasz układ odpornościowy jest w stanie walczyć samodzielnie, bez większych poważnych objawów.

Jednak niektóre mutacją mogą prowadzić do powstawania brodawek na stopach i dłoniach lub w okolicach narządów płciowych, ust i gardła. Większym problemem mogą być te odmiany, które w przyszłości mogą powodować powstawanie nowotworów, między innymi szyjki macicy, prącia czy jamy ustnej.

Ministerstwo Zdrowia wyszło naprzeciw i uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat.

Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach, odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.

/zrzut ekranu/Ministerstwo Zdrowia/

Aby zapisać swoje dziecko na szczepienie, wystarczy jedynie umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) za pomocą infolinii 989 (czynna przez 7 dni w tygodniu od godz. 7 do 20) lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj