Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Bezpłatne wystawy w ramach największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce

Facebook

Instalacje, performance i nagrania wideo – między innymi takie dzieła sztuki można zobaczyć na Wyspie Słodowej podczas 7. edycji ogólnopolskiego Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Wystawa prezentowana jest w budynku Concordia Designe  i można ją odwiedzić do 23 lipca.

8 wybranych najlepszych wg ekspertów prac dyplomowych stworzonych na polskich uczelniach artystycznych w ostatnim roku w dziedzinie sztuki mediów multimediów czy intermediów.  Są to bardzo mocne głosy prace różnorodne korzystające z różnych narzędzi form przekazu, ale mówiąc bardzo, jakby istotnych ciekawych, tematach problemach

–  mówił Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki WRO.

Prace artystów skupiają się na bardzo aktualnych problemach.

Kiedy wchodzimy  2 prace, spotkamy już w holu recepcji, nie są tam umiejscowiony przypadkowo – jest to „Bal na cześć młodzi nie uzbierają na emeryturę” Klaudii Probuckiej i „Liberator” Olgi Truszkowskiej. Kiedy wejdziemy do kamienicy, może nas zaskoczyć stół, który ma swoje humory, które się rusza, który reaguje na obecność widza i troskę, przypomina nam rozmaite emocje, które przy rodzinnych stołach buzują, czy przeżywamy – każdy pewnie ma trochę takich historii.

Jednocześnie w Centrum Sztuki WRO odbywa się inna wystawa, która z kolei w całości skupia się na wpływie człowieka na środowisko naturalne.

Na tej wystawie mamy dość zaskakujące formy –  dość klasyczne instalacje ,prace wideo, ale np. możemy zagrać w grę – grę dość nietypową, co prawda planszową, ale nie poruszamy żadnymi pionkami po planszy, tylko artyści chcieli poprzez grę jakoś uzmysłowić nam pewne zmiany klimatyczne, wybieramy 1 spośród różnych elementów, który podsunęli nam artyści np. awokado – możemy się dowiedzieć, jaki jest np. proces produkcji tego awokado, ile tak naprawdę energii zużywamy do tego, żeby mieć smaczne śniadanie.

– mówił Cezary Wicher z Centrum Sztuki Wro

Niektóre z prac artystów są interaktywne

Lipiec i sierpień, budowaliśmy wokół 2 słów kluczy, czyli miasta i klimatu i rzeczywiście prace, które zobaczymy galerii, w jakiś sposób dotykają tych tematów, ale także je bardzo kreatywnie eksplorują –  mamy przykład praca Adama Basanty, która jest takim rodzajem ogrodu ale ogrodu bez ludzi – ona opowiada o tym, co się wydarzy w zasadzie nas już nie będzie.

Obie wystawy organizowane są w ramach BIENNALE WRO 2021, czyli największego przeglądu sztuki współczesnej w Polsce, a odwiedzić je można zupełnie za darmo.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj