Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Bezpłatny koncert na słynnych organach Englera

Facebook

Przed nami kolejny koncert na odbudowanych organach Englera, które po 46 latach, na początku tego roku rozbrzmiały ponownie. W piątek, 25 listopada o godzinie 19:00 w w bazylice świętej Elżbiety zagra wrocławianin Maciej Lewandowicz.

fot. Unsplash / pixabay.com

Przypomnijmy

Instrument spłonął niemal w całości, zachowało się jedynie kilka nadpalonych fragmentów. Odbudowa nie leżała do najłatwiejszych, gdyż ważący ponad 30 ton instrument, zawierał prawie milion różnych elementów, na co składało się blisko 3,5 tysiąca piszczałek. To wiązało się ze skomplikowaną i bardzo kosztowną naprawą. 20 mln złotych na ten cel przekazało miasto, 2 mln złotych udało się zebrać od darczyńców. I tak po ponad 46 latach we wrocławskiej Bazylice św. Elżbiety ponownie rozbrzmiał dźwięk organów Englera.

Kim jest Maciej Lewandowicz?

Maciej Lewandowicz urodził się 28 września 1998 roku we Wrocławiu.  Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w zakresie gry organowej. Jest on też laureatem wielu nagród, między innymi wyróżnienia w XI Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, I nagrody w XII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów czy I nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2017). W 2020 roku ukończył z wyróżnieniem studia, w między czasie koncertuje w kraju i za granicą, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.

Koncertowi organowemu w bazylice św. Elżbiety patronują między innymi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Wstęp na recital jest bezpłatny.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024