Radio Gra Wrocław

„Białe złoto” w Muzeum Miejskim Wrocławia

Ekspozycja w całości składa się z niepokazywanych wcześniej we Wrocławiu przedmiotów, które przez lata kolekcjonowało Muzeum Görlitz oraz osoby prywatne zakochane w śląskiej porcelanie. Ponad 300 sztuk pięknych naczyń można będzie zobaczyć już od jutra.

/materiały prasowe/Muzeum Miejskie Wrocławia/

Szczególnie Dolny Śląsk był europejską „krainą porcelany”. Jej produkcja odgrywała bardzo ważną rolę jako jedna z czołowych gałęzi przemysłu. Kilkadziesiąt firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych fabrykach w Niemczech. Z pieców wyjeżdżało rocznie kilkadziesiąt milionów porcelanowych naczyń i ozdób. Śląska  porcelana była ceniona na całym świecie. Również dlatego dziś zdobi ona czołowe kolekcje muzealne oraz zbiory prywatne na niemal wszystkich kontynentach.

/materiały prasowe/Muzeum Miejskie Wrocławia/

Na wystawie zaprezentowano najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej “krainy porcelany” reprezentujące style od neorokoko do art déco. To ponad 300 sztuk pięknych naczyń z czołowych śląskich fabryk m.in. z Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej.

Wernisaż odbędzie się dzisiaj o godz. 17, z kolei samą wystawę będzie można oglądać od jutra, 13 maja aż do 31 grudnia 2023 roku.

Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie tutaj.

/materiały prasowe/Muzeum Miejskie Wrocławia/