Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Body Worlds Vital – co kryje wyjątkowa wystawa?

Facebook

Mięśnie, kości i organy - na wystawie Body Worlds Vital można zobaczyć prawdziwe ludzkie ciała. Tę kontrowersyjną, a jednocześnie jedną z najchętniej odwiedzanych ekspozycji na świecie można zobaczyć przy Hali Stulecia.

Jest to wystawa anatomiczna, na której można zobaczyć narządy i ludzkie ciała, które są oczywiście zrobione nie z plastikowych elementów, tylko z naturalnych tkanek. jest to coś, co zainteresuje i laika jeśli oczywiście interesuje się takimi rzeczami jak anatomia i ciało człowieka, ale także dla profesjonalistów, którzy no nie zawsze mają możliwość aż tylu rzeczy zobaczenia no ponieważ jest to wystawa, która bazuje na kilku, nawet 1000 różnych preparatów, z których wybierane są te najciekawsze.

mówi Paweł Posłuszny, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i wykładowca uniwersytecki.

Wystawa w dużej mierze skupia się na tym, jak styl życia wpływa na nasze ciało.

Było coraz więcej osób chętnych, które chcą zobaczyć, zobaczyć szczególnie zmiany takie negatywnego stylu życia. Tak jest tutaj wystawa Vital, czyli palenia niewłaściwej diety, aktywności. Tam możemy zobaczyć tętniaki, nowotwory różnych tkanek, marskość wątroby, śledziony przy białaczce, płuca palacza, więc tutaj no ten wpływ nawet na większe a wpływ emocjonalny na to co widzimy z racji tego, że wiemy, że to jest prawdziwa tkanka, powoduje, że wiele osób właśnie zmieniało styl życia i można powiedzieć, że ta wystawa wpływa na nawet na zdrowie czy na poprawę życia u wielu zwiedzających.

Wszystkie tkanki pochodzą od dobrowolnych dawców – podkreślają organizatorzy.

To są tkanki, dawców, czy nawet całe ciała, którzy wyrazili taką wolę. Wypełnij odpowiedni formularz chęci przekazania właśnie ciała. Najczęściej to w Guben można zrobić tam jest Plastynarium. Później tak jak tak ktoś jest na przykład dawcą narządów po śmierci, takie ciało jest przekazywane i wykorzystywane do tych celów edukacyjnych.

Zapytaliśmy, kim są osoby, które decydują się zostać dawcami.

No jest tylu chętnych, że nawet nie wszyscy, jak to się potocznie mówi, nie załapią się, gdyż no w ciągu 30 lat wykorzystano 2000 ciał, a jest chętnych 19000 aktualnie. To są różne osoby. No mówię, począwszy na przykład ratownicy, medycy, po osoby pracujące na codzień gdzieś tam w dydaktyce, więc tutaj przekrój jest pełen albo chętniej po prostu na przykład nawet artyści, którzy po prostu chcą, żeby ich ciało nie wiem, nie leżało gdzieś, tylko właśnie jeździło po całym świecie, więc i tacy są właśnie mają takie potrzeby.

Ekspozycję można zobaczyć do 15 grudnia w 15.12.2021 Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych przy ul. Wystawowej 1.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj