Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Budżet na 2021 przyjęty. Deficyt Wrocławia – pół miliarda

Facebook

W czwartek Rada Miejska przyjęła budżet Wrocławia na przyszły rok. Plan został przyjęty 28 głosami, natomiast przeciw jego uchwaleniu było dziewięciu radnych.

Podczas wystąpienia Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaznaczył, że przy planowaniu wydatków władze miasta musiały wziąć pod uwagę straty spowodowane pandemią.

Przypomnijmy budżet na 2021 rok przewiduje dochody na poziomie 5,4 mld zł, czyli o ponad 50 mln zł więcej niż ubiegłoroczny plan budżetowy. Wydatki będą kształtowały się na poziomie 5,9 mld zł.

Przypominamy, że przed głosowaniem mówiło się o możliwym rozłamie w koalicji rządzącej miastem. Chodziło o czterdzieści cztery poprawki, które zgłosili radni klubu Nowoczesna. Na przedstawionej przez nich liście znajdowały się takie sugestie, jak np. dodatkowe inwestycje w zieleń miejską, przyśpieszenie rewitalizacji miasta, czy remonty podwórek i skwerów. Mowa też była o działaniach pro-środowiskowych i wprowadzeniu do szkół nowych nieobowiązkowych zajęć. Zapytaliśmy o to Piotra Uhle z klubu Nowoczesna.

Radny twierdził także, że pomimo zmniejszonych dochodów, miasto mogłoby znaleźć pieniądze na dodatkowe inwestycje.

Mimo odrzucenia poprawek radni Nowoczesnej postanowili poprzeć plan budżetowy.

Zakładany deficyt budżetowy miasta to ok. pół miliarda złotych. Ponad 80% wszystkich wydatków zostanie przeznaczonych na stałe koszty funkcjonowania miasta, a są to m.in. funkcjonowanie komunikacji zbiorowej, wypłata świadczeń oraz utrzymanie dróg i zieleni.

Ile w przyszłym roku Wrocław zamierza przeznaczyć na inwestycję?

Mówił Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia

A jakich nowych inwestycji możemy spodziewać się w przyszłym roku?

Mówił Marek Żabiński, z-ca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu UM Wrocławia.

REPORTER: Kamil Kuchta 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023