Ciekawe miejsca we Wrocławiu, Promenada Oławska
Powstała w 2019 roku z inicjatywy Gminy Wrocław jako zagospodarowanie nabrzeża rzeki Oława, w celu utworzenia pewnego rodzaju łącznika pomiędzy architekturą miasta a naturalnymi terenami, na które składają się pozostałości lasów łęgowych w postaci krzewów i drzew rosnących wzdłuż brzegu rzeki. Na ścieżce również możemy spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt w tym łabędzie nieme, czaple siwe czy kormorany.

Most Oławski
Zlokalizowana między innymi przy ulicy Walońskiej Promenada Oławska to idealne miejsce na niedzielny, jesienny spacer we Wrocławiu! Już na samym początku tej trasy możemy podziwiać zabytkowy most Oławski, zaprojektowany i wybudowany przez Alexandra Kaumanna W 1883 roku, w skład którego wchodzą okładziny granitowe czy balustrady wykonane z bolesławskiego piaskowca.

fot. Kamil Durkacz
Widok na Oławę
Widok z mostu potrafi zatrzymać uwagę nawet najmniej zainteresowanych przechodniów, dookoła nas unosi się aura dzikości i natury, słychać śpiew ptaków i szelest spadających liści.

fot. Kamil Durkacz
Trasa
Sama trasa wyróżnia się ciekawym połączeniem wkomponowania nowoczesnej architektury w naturalne środowisko. Wszędzie jest pełno ławek, na których można podziwiać okoliczną faunę i florę z naprawdę bliskiej odległości, w niektórych miejscach możemy usiąść na drewnianych ruchomych podestach umiejscowionych na brzegu rzeki.

fot. Kamil Durkacz
Idąc dalej, możemy napotkać wspomniane wcześniej dzikie ptaki, w moim przypadku były to łabędzie, które w stosunku do ludzi są bardzo ostrożne, z pomocą przychodzą nam specjalnie budki z „kaczymi przysmakami”, dzięki którym jesteśmy w stanie wzbudzić zaufanie tych zwierząt.
Łabędzie
Przechodząc jednym z mostów na drugą stronę, idąc cały czas prosto, dojdziemy do Wrocławskiego Zoo. Na drugą stronę rzeki dostać się też możemy „Polinką” kolejką miejską, która została stworzona dla studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej, w celu skrócenia czasu przejazdu pomiędzy głównym kampusem na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego a Geocentrum przy Ulicy Na Grobli. Kolejka dostępna jest również dla turystów w cenie biletów miejskich.

fot. Kamil Durkacz
Park zabaw
Miejsce jest również przyjazne dzieciom, a wszystko za sprawą bardzo urozmaiconego w atrakcje parku zabaw, boiska, toru do jazdy na rolkach czy siłowni. Organizowane są tu również spływy kajakowe na trasie Wrocław-Siechnice-Oława. Cenisz sobie intelektualną rozrywkę? Nic nie szkodzi, przy głównej ścieżce znajdziemy również stoły do gry w szachy, a gdy spacerowanie nas już zmęczy, tuż obok znajduję się interaktywne centrum wiedzy o wodzie- Hydropolis.

fot. Kamil Durkacz
Niskie Łąki
Dochodząc do końca trasy, docieramy do Parku na Niskich Łąkach, który również zachwyca oko swoją bogatą florą, trzymając się głównej ścieżki, wyjdziemy wprost na dużą zieloną łąkę, jeśli uda nam się wybrać w słoneczny, popołudniowy dzień, docierające do ziemi promienie słoneczne stworzą niesamowitą kompozycję kolorów z okoliczną roślinnością. Sama polana jest na tyle duża, że jest to idealne miejsce na spacer ze swoim pieskiem.

fot. Kamil Durkacz