Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Co robić, kiedy zgubisz się w lesie?

Facebook

Nie panikuj i staraj się postępować racjonalnie! To rady policji w przypadku, kiedy zgubimy się w lesie. Mamy październik, mieszkańcy regionu wychodzą na grzyby i zdarza się, że w powrocie do domu muszą im pomóc ratownicy.

Mimo, że wydaje nam się, że bardzo dobrze znamy las, to często zajęci poszukiwaniem grzybów i patrzeniem pod nogi, szybko tracimy orientację w terenie. Bo łatwo się zgubić w lesie rosnącym na terenach nizinnych, brakuje tam wyraźnych punktów orientacyjnych. Dlatego wychodząc na grzybobranie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej nie chodzić samemu, szczególnie dotyczy to osób starszych, którzy w razie wypadku mogą liczyć na szybką pomoc. Trzeba mieć przy sobie telefon komórkowy. Więcej rad znajdziecie w naszym portalu, leśnicy i znawcy przyrody radzą, że jeżeli jesteśmy blisko strumienia, możemy iść wraz z jego nurtem. Strumień wpadnie w końcu do większej rzeki, na której z kolei może znaleźć się most lub w pobliżu będzie biegła droga. A tam spotkamy kogoś kto nam pomoże.

  • do lasu najlepiej wybrać się w towarzystwie, a nie samemu. Szczególnie dotyczy to osób starszych. W razie wypadku możemy wówczas liczyć na szybką pomoc.
  • zawsze należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy.
  • należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, w plecaku czy torbie nie może zabraknąć: kurtki przeciwdeszczowej, podstawowych materiałów opatrunkowych oraz jedzenia i wody.

Szczególnie ważne są napoje. Wystarczy, już kilka godzin bez wody, by u osoby błądzącej w lesie, w silnym stresie, doszło do wyczerpania organizmu i odwodnienia. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej, stanowi to zagrożenie dla zdrowia. Gdy stracimy poczucie orientacji możemy skorzystać z kilku metod, by ją odnaleźć. Najlepszym rozwiązaniem, będzie zabranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego. Po pierwsze możemy go wykorzystać do wezwania pomocy a nawet określić swoją pozycję na mapie za pomocą nawigacji GPS. To pomoże również wzywanym służbom ratunkowym.

Jeśli nie mamy telefonu, pozostają metody tradycyjne. Jak radzą leśnicy i znawcy przyrody, jeżeli jesteśmy blisko strumienia, możemy iść wraz z jego nurtem. Strumień wpadnie w końcu do większej rzeczki, na której z kolei może znaleźć się most lub w pobliżu będzie biegła droga. Obserwujmy przyrodę. W wyjściu z opresji pomoże określenie stron świata. Warto np. przyjrzeć się drzewom. Jest sporo prawdy, w tym, że mech porasta północne części pni. Są one mniej nasłonecznione. Wiadomo też, że mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej. Jednak najlepszym drogowskazem jest słońce. Kojarząc jego miejsce na nieboskłonie z godziną, możemy określić strony świata.

Przede wszystkim nie panikujmy i starajmy się postępować racjonalnie. Nasz kraj jest stosunkowo gęsto zaludniony i przy odrobinie rozsądku, uzyskamy pomoc.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020