Radio Gra Wrocław

Co się zmieni w miejskim budżecie obywatelskim?

Głosowanie od 16 roku życia, podział miasta na czternaście rejonów dysponujących taką samą kwotą do rozdzielenia pomiędzy projekty, oraz uszczelnienie systemu głosowania internetowego poprzez e-maile. To najważniejsze zmiany we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, które w życie wejdą już w jego najbliższej edycji.

Jak zapewniają przedstawiciele magistratu – nowości te to efekt konsultacji z mieszkańcami. Popularny postulat, by wykluczyć z głosowania projekty dla szkół i przedszkoli, nie został jednak wzięty pod uwagę.

wbo1

– tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej we wrocławskim ratuszu. W tym roku w ramach WBO do wydania będzie 25 milionów złotych, czyli o 5 milionów złotych więcej niż dotąd. W każdym z rejonów będą mogły być zgłoszone takie projekty, które będą służyły okolicznym mieszkańcom – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura ds. partycypacji społecznej w ratuszu.

wbo2a

Ma to trochę wyrównać szansę mieszkańców różnych części Wrocławia.

wbo2b

Na projekty rejonowe przeznaczona będzie zdecydowana większość pieniędzy przeznaczonych na WBO, bo aż 21 z 25 milionów złotych.