Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Czadowa akcja” we wrocławskich czynszówkach

Facebook

Początek sezonu grzewczego to zawsze rosnące ryzyko pożaru w mieszkaniach oraz domach. Stąd Czadowa Akcja, w ramach której Urząd Miejski Wrocławia apeluje o wzmożoną czujność, kontrole urządzeń grzewczych, a także – nieustannie – o wymianę pieców niskiej klasy.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

W ramach Czadowej Akcji we wrocławskich mieszkaniach komunalnych trwają przeglądy kominiarskie. Dotyczą one wszystkich lokali, bez względu na sposób, w jaki są ogrzewane. W sumie takim przeglądem objęte zostały 1142 budynki gminne, w których znajduje się 13 600 lokali mieszkalnych i 636 użytkowych. Przeglądy w lokalach Zarządu Zasobu Komunalnego odbywają się od kwietnia do października, natomiast w spółce Wrocławskie Mieszkania – od sierpnia do listopada.
Wszystkie kontrole kominiarze zaczynają od sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych ponad dachem. Potem przechodzą do mieszkań.

Stała wymiana powietrza w domu, w którym spędzamy znaczną część życia, jest nam potrzebna nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale wręcz dla zdrowia. Dlatego powinniśmy dbać o to, by była sprawna, a już na pewno nie traktować jej jedynie jako źródło strat ciepła.

– przestrzega Beata Biernacka z firmy Projekt, wykonującej przeglądy na zlecenie Wrocławskich Mieszkań.

Najlepiej stan techniczny przewodów wentylacyjnych wykonać przy niższych temperaturach panujących na dworze, w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, gdyż w czasie ciepłych dni nawet w sprawnych przewodach wentylacyjnych praktycznie nie ma przepływu powietrza, co jest charakterystyczną cechą wentylacji naturalnej. Zmienne warunki atmosferyczne takie jak różnice temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz domu, wiatr, ciśnienie pozwalają kominiarzowi określić siłę ciągu w przewodach wentylacyjnych oraz określić skuteczność działania wentylacji.

– dodaje Beata Biernacka.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych, wreszcie niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi (w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe). Każda kontrola przewodu kominowego kończy się protokołem. Jakie są najczęstsze nieprawidłowości?

Najczęściej odnotowujemy zabrudzone i zatkane kratki wentylacyjne, samowolne przeróbki instalacji oraz spalanie śmieci, co niszczy piece i przewody kominowe. Dlatego prowadzimy specjalny rejestr zaleceń i sprawdzamy, czy są one przestrzegane

– podkreśla Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

W przypadku kłopotów z ogrzewaniem lub przewodem kominowym dla bezpieczeństwa swojego i sąsiadów należy zgłosić taki fakt do odpowiedniego zarządcy (Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocławskie Mieszkania). Poza godzinami pracy i w dni wolne należy kontaktować się w takich przypadkach z pracownikami BOK-ów, dzwoniąc pod telefony alarmowe.

Jesień to także czas, gdy rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, nie bez przyczyny zwanym cichym zabójcą – jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Badaniem poziomu tlenku węgla zajmują się strażnicy miejscy podczas kontrolowania instalacji grzewczych.

W ramach Czadowej Akcji apeluje też do innych zarządców, by kwestie bezpieczeństwa traktowali priorytetowo!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj