Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Czas na porządki na cmentarzach

Facebook

Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu apeluje o usuwanie uschniętych krzewów i drzew rosnących przy grobach naszych bliskich. Prosi też o zlikwidowanie ławek blokujących przejście. Na cmentarzach ruszyły porządki przed 1 listopada.

Jak mówi Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu, usychające tuje i inne krzewy to coraz większy problem, dzieje się tak z powodu suszy w ostatnich latach i obniżenia poziomu wód gruntowych. Najgorzej jest na cmentarzu Osobowickim, gdzie są całe szpalery uschniętych drzew. Trochę lepiej jest na Grabiszyńskim.

Usuwanie uschniętych gałęzi przy grobach czy między nimi to obowiązek opiekunów i właścicieli grobów, tak jak i posprzątanie po wycince. Nie jest to zadanie zarządu cmentarzy, ale tu – uwaga – na wykopanie, czy ścięcie nawet całkiem martwego drzewa, jeśli ma powyżej 10 lat, musi być jednak pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, dotyczy to oczywiście nekropolii zabytkowych. Na takie pozwolenie czeka się miesiąc, jeśli jednak drzewo jest młodsze a obwód pnia u podstawy jest poniżej 20 cm, to zgoda jest od ręki. Po szczegóły odsyłamy do Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj