Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dobre Strony. Dla kogo nagroda?

Facebook

Kulturę czytania książek chcą zaszczepić we wrocławskich dzieciach organizatorzy Targów - Dobre Strony. Początek o 10.30 w Przejściu Garncarskim. Swoje książki zaprezentuje ponad 30 wydawców. Pojawią się spotkania z autorami.

Dla młodych uczestników przygotowano także tematyczne warsztaty:

mówi Beata Gigiel z Wrocławskiego Domu Literatury, który organizuje trzydniowe targi.

Najważniejszą imprezą targów jest wręczenie literackiej nagrody Dobre Strony dla najlepszej książki dla dzieci oraz najlepszej książki młodzieżowej. Kiedyś konkurs był połączony. Była jedna nagroda dla jednej pozycji i zwycięskie wydawnictwo zgarniało 30 tysięcy złotych, teraz to się zmieniło.

– tłumaczy Beata Gigiel z Wrocławskiego Domu Literatury. Laureata nagrody poznamy w klubie Proza na uroczystej gali. Początek dziś (26.05.) o 19.00.
KATEGORIA: KSIĄŻKA DLA DZIECI

    CZAS CZARODZIEJ Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
Niby wszystko w tej książce jest oczywiste zarówno w warstwie słownej, jak i obrazowej, a mimo to odkrywa, pokazuje świat na nowo, inaczej niż zwykło się go odbierać. Czytelne, proste, radosne ilustracje w nasyconych kolorach decydują o atrakcyjnej obecności czarów czasu.

    SERIA KSIĄŻKI JUTRA, Equipo Plantel, Mikel Casal, Marta Pina, Joan Negrescolor, Luci Gutiérrez,
Wydawnictwo TAKO
Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest nam dane na zawsze. Ilustracje wzmacniają przekaz zawarty w prowokujących do dyskusji tekstach poświęconych odpowiednio demokracji, dyktaturze, klasom społecznym i płciom.

    PRZED I PO,  koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
Pozornie proste zestawienia obrazów, a między nimi rozbudowane historie, o których kształcie decyduje każdy, kto sięgnie po książkę. Fantastyczne pole do popisu dla wyobraźni, a jednocześnie zestaw intrygujących lekcji o przemijaniu.

CZERWONY KAPTUREK, Gabriela Mistral ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Przepełnione symboliką ilustracje oddają w pełni niepokój i dramatyzm tekstu przynoszącego nową na polskim rynku wersję klasycznej bajki. Sugestywna gra proporcjami oraz pozorną atrakcyjnością i prostotą formy wzmacnia siłę wyrazu.

KATEGORIA: KSIĄŻKA DLA MŁODZIEŻY

ROBINSON CRUSOE, opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
Mistrzowsko poprowadzona sekwencja obrazów opowiada dzieje Robinsona bez słów. Od ascetycznej bieli kartki i czerni pojedynczej linii po polifoniczny wybuch barw, form i  nakładających się na nie emocji. Klasyczna literatura przedstawiona w  obrazach pozostawia przestrzeń do własnych interpretacji.

  BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ, Nadia Terranova
ilustracje: Ofra Amit, wydawnictwo FORMAT
Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera.

  DOM NIE Z TEJ ZIEMI, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Daniel de Latour, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wciągająca fabuła rozgrywająca się na pograniczu świata realnego i fantazji. Książka opowiada o sile sprawczej lęków i umiejętności ich przezwyciężania, a także o wadze przyjaźni i zaufania.

    CZARNE JEZIORA, Dorota Suwalska, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Etykiety: relacja córka – matka; wolność; tajemnica; prawda; godność; miłość; świat i ludzie; HIV; odwaga; bliskość; codzienność

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj