Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dolny Śląsk ma nowych terytorialsów. 55 ochotników wstąpiło w szeregi brygady

Facebook

W sobotę ponad pięćdziesięcioosobowa grupa ochotników z całego Dolnego Śląska rozpoczęła szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu. Wojskową przysięgę złożą 21 maja na Twierdzy Kłodzkiej.

/materiały prasowe/DBOT/

Ochotnicy zebrali się przed siedzibą 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej we Wrocławiu w sobotę rano.

Najmłodsi żołnierze rejestrowali się przy wejściu do jednostki, gdzie zostali wyposażeni w niezbędny ekwipunek oraz broń a kilka godzin później ruszyli na dwutygodniowe szkolenie na poligonie w Żaganiu.

W tym czasie mają poznać podstawy wojskowej taktyki, zasady poruszania się na polu walki, zasady strzelania, udzielania pomocy poszkodowanym oraz wojskowych regulaminów.

Postanowiłam wstąpić w szeregi 16 Brygady, bo namówili mnie znajomi z Marynarki Wojennej, którzy mieszkają w Gdyni. Chcę się sprawdzić i coś ważnego sobie udowodnić

– mówiła Izabela, nauczycielka wychowania fizycznego z Jeleniej Góry.

Nie boję się wyzwań fizycznych. Podejrzewam, że mogę mieć pewien problem z wczesnym wstawaniem, ale dam sobie radę. Muszę, bo obok słuchają oficerowie

– dodała z uśmiechem.

Stojąca obok pani Renata podkreślała, że panie będą się wspierały, więc na pewno dadzą sobie radę z wyzwaniami, które czekają wszystkich w czasie 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Tego pewien jest również ppłk Andrzej Brzozowski, Szef Sztabu 16. DBOT.

Panie zwykle podchodzą do tych wyzwań z wielką pokorą, a później zazwyczaj okazuje się, że są bardziej odporne od panów

– zaznacza  pan pułkownik.

Dodajmy, że panie stanowią prawie 1/3 wszystkich nowoprzyjętych terytorialsów.

Jak podkreślał ppłk Brzozowski, dla większości ochotników wielką motywacją jest patriotyzm, ale też rodzące się z czasem braterstwo.

Ono się tworzy, tworzą się przyjaźnie i mocne więzy. Ludzie się poznają a przynależność do grupy staje się dla nich silnym motywatorem. Wzajemnie się podtrzymują na duchu i napędzają, zachęcają do szkolenia i do wytrwania w trudnych chwilach

– tłumaczył szef sztab 16 DBOT.

To braterstwo u nas w Wojskach Obrony Terytorialnej ma szczególne znaczenie. Dlaczego? Bo ludzie, którzy trafiają do WOT-u pochodzą ze wszystkich grup społecznych – od ucznia po profesora. Żołnierze nawiązują ze sobą więzi, które ułatwiają im komunikację. I to się znakomicie udaje!

– dodaje.

Całe szkolenie zakończy się pętlą taktyczną, czyli rodzajem egzaminu z umiejętności, które ochotnicy będą zdobywali w czasie „szesnastki”. Natomiast ostatniego dnia szkolenia, 21 maja o godzinie 13.00 wszyscy złożą przysięgę wojskową na Twierdzy Kłodzkiej. To będzie pierwsza taka uroczystość w Kłodzku.

Jestem przekonany, że wielu Dolnoślązaków zechce nam towarzyszyć w tej ważnej i podniosłej uroczystości, zwłaszcza że przysięga odbędzie się w znanym, historycznym miejscu ściśle związanym z wojskiem. Zapraszamy więc państwa serdecznie!

– mówi płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

/materiały prasowe/DBOT/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj