Radio Gra Wrocław

Dolny Śląsk wspiera obszary wiejskie. 32 miliony na zabytki i kulturę

Ponad 32 miliony złotych zapewni Samorząd Województwa Dolnośląskiego na rozwój obszarów wiejskich. O pieniądze mogą się ubiegać gminy oraz instytucje kultury z miejscowości poniżej 5 tysięcy mieszkańców. 25 milionów z tej puli wspomoże rozwój obiektów kulturalnych. Pozostałe 7 milionów będzie przeznaczone na remonty zabytków.

fot. UMWD
fot. UMWD

Polskie i dolnośląskie wsi są w tyle za tymi na zachodzie, na przykład jeśli chodzi o drogi – mówi Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.

wiesdofinansowana1

Własnie zabytkom przychodzi z pomocą dotacja od Urzędu Marszałkowskiego – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk.

wiesdofinansowana3

Pieniądze znajdą się także na wszelkiego rodzaju wiejskie instytucje kultury – nawet te jeszcze nieistniejące.

wiesdofinansowana4

Obecnie trwają też zgłoszenia do dwóch innych konkursów, w których można zdobyć pieniądze między innymi na wyposażenie świetlic – dodaje Czyszczoń.

wiesdofinansowana2

Nabór wniosków o dofinansowania na obiekty kulturalne i remonty zabytków potrwa od 12-go marca do 30-go kwietnia. O pozostałych konkursach dotyczących obszarów wiejskich przeczytacie na stronie dolny-slask.pl w zakładce „Rozwój Obszarów Wiejskich”.