Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Drony będą walczyć ze smogiem [AKTUALIZACJA]

Facebook

Wrocław dalej walczy o czyste powietrze, tym razem będzie to walka z powietrza. Prócz stacji badających jakość atmosfery i mobilnych urządzeń zainstalowanych np. na samochodach, jakość powietrza będzie sprawdzał również specjalistyczny dron.

fot. janbaby / pixabay.com

Ufunduje go magistrat, a korzystać z niego będą naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjaśnia Anna Bytońska z Urzędu Miejskiego.

Drony wdarły się do naszego codziennego życia i dziś nie wyobrażamy sobie bez nich świata. Używamy ich do zabawy, filmowania z wysokości, robienia ślubnych zdjęć.  Są do kupienia w każdym markecie. Ten będzie zupełnie wyjątkowy. I nie tak tani.

Potwierdza to dr Tymoteusz Sawiński z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sprzęt posłuży do badań naukowych. Jakich? „W końcu dowiemy się, jak różni się poziom zanieczyszczeń w zależności od wysokości nad ziemią”, wyjaśnia ekspert.

Naukowcy z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery mają już sprzęt od miasta. Jest to w jednym specjalny samochód elektryczny i mobilna stacja pomiarowa.  Magistrat przekazał go naukowcom pod koniec sierpnia minionego roku. Dzięki niemu eksperci przeprowadzili już badania, których wyniki zaskoczyły.

„Na wsi zanieczyszczenia szybciej się rozwiewają. W mieście nie ma takiej możliwości”, wyjaśnia Tymoteusz Sawiński w rozmowie z naszym reporterem Damianem Zdancewiczem. Wykorzystanie drona może pomóc ekspertom dojść do kolejnych odkrywczych wniosków.

Anna Bytońska z ratusza uzupełnia: „mimo tego, że sprzęt i wyniki prowadzonych nim badań będą cenne dla naukowców, osoby palące w piecach byle czym muszą się liczyć z tym, że sprzęt będzie bardzo skuteczną bronią w walce z takim postępowaniem niektórych mieszkańców”.

Decyzja o zakupie drona jest już pewna. Teraz trwają rozmowy pomiędzy urzędnikami a badaczami na temat ostatnich formalności przed zakupem urządzenia. Trafić może ono do Wrocławia za kilka lub kilkanaście tygodni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj