Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dwa duże festiwale filmowe startują dzisiaj we Wrocławiu

Facebook

Spotkania z twórcami, projekcje filmów oraz warsztaty to atrakcje, które przygotowano podczas 16. Festiwal Reżyserii Filmowej i 12. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzenia zostały połączone i potrwają od soboty do czwartku.

/fot. fb. Festiwal Aktorstwa Filmowego im Tadeusza Szymkowa/

Festiwal rozpocznie się w sobotę, 27 maja, o godz. 19.30 uroczystą galą, która odbędzie się Sali Audytoryjnej Hali Stulecia. Wieczór poprowadzą Sonia Bohosiewicz wspólnie z Piotrem Gąsowskim. Tego dnia wręczone zostaną pierwsze nagrody specjalne. Kryształowego Dzika, za twórczą współpracę aktora z reżyserem, otrzyma aktor Wiktor Zborowski, a nagroda im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego trafi do Joanny Trzepiecińskiej, która na tę okazję przygotowała premierę recitalu pod tytułem „Umów się ze mną na wspólną grypę”.

W kolejnych dniach w OH Kino Arkady Wrocławskie odbędą się pokazy filmów konkursowych. Będą to „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego, „Johnny” Daniela Jaroszka, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej i „Filip” Michała Kwiecińskiego. Zaplanowano także spotkania z twórcami.

W tym roku o Złote Szczeniaki – nagrody za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych powalczy trzynaścioro aktorów. Z kolei do konkursu na najlepszą reżyserię, w którym nagrodą jest statuetka Złotego Dzika nominowanych zostało pięcioro twórców.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. Gabriela Muskała, Maria Pakulnis, Dorota Pomykała,  Łukasz Simlat, Zbigniew Waleryś, Dawid Ogrodnik oraz reżyserzy: Janusz Majewski, Waldemar Krzystek, Feliks Falk.

Nieodłącznym elementem festiwali są także warsztaty aktorskie dla młodzieży. W tym roku poprowadzi je Zbigniew Waleryś, a uczestniczyć w nich będą uczniowie wrocławskich szkół średnich. Tradycyjnie też, w Dniu Dziecka artyści będą czytać dzieciom bajki i zachęcać do lektury książek.

Festiwal zakończy się 1 czerwca galą w Sali Audytoryjnej, którą poprowadzą wspólnie Anna Dereszowska i Zbigniew Zamachowski. Wręczone zostaną wówczas nagrody zwycięzcom konkursów oraz kolejne nagrody specjalne. Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym otrzyma Ewa Wiśniewska, a Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej – Jacek Bromski. Wieczór zwieńczy recital w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj