Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskie. Symbolika i znaczenie

Facebook

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w 2004 roku, jako wyraz szacunku i pamięci dla tego symbolu.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/

Flaga narodowa jest znakiem tożsamości, jedności i dumy narodowej, a jej barwy są nieodłącznie związane z historią Polski. W różnych okresach naszej historii przybierała ona różne formy i wzory. Dziś flaga narodowa jest jednym z najważniejszych symboli polskości. Jej obecność jest widoczna w wielu miejscach – m.in. na budynkach publicznych, w szkołach, podczas uroczystości państwowych, sportowych i kulturalnych.

Podczas obchodów Święta Flagi Państwowej, organizowane są różne uroczystości, propagujące szacunek do polskiej flagi oraz jej znaczenie dla naszej tożsamości narodowej. Wielu ludzi w Polsce ma w swoich domach flagi narodowe, które w tym dniu z dumą wywieszają na balkonach i oknach.

Ale co z symboliką?

Jak wiadomo, znaczenie kolorów nie jest przypadkowe. Biel w naszej fladze symbolizuje czystość i szlachetność. Kolor czerwony był symbolem ognia i krwi, oznaczał także dużą waleczność.

Dawniej polską barwą był karmazyn, który stanowił symbol bogactwa, gdyż był dosyć kosztownym i trudno dostępnym kolorem. Pozyskiwany był z czerwca polskiego. W tamtych czasach na taki wydatek mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi ludzie w kraju.

Warto też dodać, że na pierwszych flagach widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Przez lata jej wygląd się zmieniał, jednak już od lat funkcjonuje w swoich niezmiennych barwach.

Wszystkie kraje mają swoje narodowe symbole, ale dla Polaków flaga jest szczególnie ważna. Jest to symbol, który tak jak wspominałem wyżej przetrwał wiele zmian i wciąż jest jednym z elementów naszej tożsamości narodowej. Obchody tego dnia są więc dobrym momentem na przypomnienie sobie o naszej tradycji, historii i kulturze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj