Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Facebook

Może na niego zachorować nawet co 8 kobieta i jest to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący właśnie wśród kobiet. W Polsce odnotowujemy rocznie blisko 18 tys. zachorowań, a na samym Dolnym Śląsku ponad 1,5 tys.

źródło: pexels

 

Czy można jakoś zapobiegać temu złośliwemu nowotworowi?

 

 

W celu wczesnego wykrywania raka piersi większość wysokorozwiniętych krajów w tym Polska, zorganizowała populacyjny przesiewowy program mammografii…

 

Z powodu epidemii, aby dostać się do specjalisty często najpierw trzeba odbyć telerozmowę. Jak w obecnym czasie wygląda sytuacja z profilaktyką oraz leczeniem, jeżeli chodzi o nowotwory piersi?

 

 

I jak dodaje Prof. Rafał Matkowski, chirurg, onkolog oraz szef Breast Unit w DCO – niestety wiele osób niechętnie decyduje się na badania i tutaj problem występował jeszcze przed pandemią. Jeżeli chodzi natomiast o diagnostykę zmian w obrębie piersi – ta przez cały czas przebiegała bez jakiś ogromnych zakłóceń.

 

Jeżeli zaobserwujemy zmiany, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty, który założy kartę DILO – szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej…

 

 

Powiedzmy zatem jakie są najczęstsze objawy raka piersi…

 

 

Istotną rolę w profilaktyce odgrywa tutaj również samobadanie się. Niektóre osoby są również bardziej narażone na ten nowotwór i to one w szczególności powinny obserwować swoje ciało…

 

 

Dzisiaj warto również przypomnieć, że w Dolnośląskim Centrum Onkologii w 2017 r. został otworzony Brest Unit, czyli Centrum Chorób Piersi. To ośrodek, który zajmuje się kompleksową diagnostyką i terapią raka piersi.

 

 

W ubiegłym roku wykonano w centrum ponad 1100 operacji, a każdego miesiąca przeprowadzano blisko 3,5 tys. porad w Brest Unitowej poradni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj