Radio Gra Wrocław

Dzisiaj rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Program uroczystości miejskich

Po 24 lutego 2022 r. do Wrocławia przyjechało około 150 tys. uchodźców z Ukrainy. Według szacunków w stolicy Dolnego Śląska przebywa dziś 250 tyś. Ukraińców – wynika z danych wrocławskiego magistratu.

/Kamil Kuchta/Radio GRA

W pomoc włączyli się obywatele i instytucje

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że od początku wojny w Ukrainie, mieszkańcy Wrocławia aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.

Będziemy nieustannie pomagali, bo wiemy, że w tej wojnie chodzi nie tylko o niepodległość Ukrainy, ale też Polski

– powiedział Sutryk.

Od początku wojny w systemową pomoc uchodźcom, ale również Ukraińcom, którzy pozostali w swoim kraju, zaangażowały się instytucje miejskie, około stu organizacji współpracujących z magistratem oraz tysiące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Miasto zorganizowało ponad 20 punktów noclegowych – były to hotele, hostele, a także m.in. terminal lotniczy, czy budynek po dawnym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grochowej. Przez kilka tygodni jednym z takich miejsc była również Hala Orbita z 350 miejscami noclegowymi. W kulminacyjnym momencie do dyspozycji było 3 tys. miejsc noclegowych dla uchodźców, a w ciągu minionego roku miasto zapewniło uchodźcom około 400 tys. noclegów.

Pracujemy od pierwszych dni inwazji w systemie codziennym, kontynuując swoją pracę nieprzerwanie do dziś, w każdą środę analizując aktualną sytuację. Bieżące działania urzędu, jednostek i spółek miejskich wsparły miasta partnerskie jak Breda, Drezno, Lille i Wiesbaden przysyłając pomoc humanitarną oraz oferując uchodźcom relokację. Do pomocy włączyły się także organizacje międzynarodowe takie jak World Central Kitchen, UNICEF i UNHCR

– powiedział Radosław Michalski, koordynator wrocławskiego sztabu dedykowanego kryzysowi uchodźczemu.

Jaką pomoc otrzymali uchodźcy?

W miejskim punkcie informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy, w Przejściu Dialogu udzielono porad blisko 24 tys. osób. Oprócz niezbędnych informacji były to również porady prawne, zdrowotne i psychologiczne.

Zbiórki darów dla uchodźców oraz Ukraińców, którzy pozostali w swoim kraju, były prowadzone m.in. we wrocławskich szkołach i przedszkolach oraz trzech dużych punktach w mieście. Na Ukrainę wysłano kilkaset ton darów.

Dziś do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszcza około 20 tys. uczniów z Ukrainy. W stolicy działa też pięć centrów nauki zdalnej, w których młodzi Ukraińcy łącza się online ze szkołami w swoim kraju.

Miejskie instytucje zaangażowały się też w tworzenie miejsc pracy dla uchodźców z Ukrainy. Jak podano, dzięki współpracy miejskiej Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskie z Powiatowym Urzędem Pracy stworzono bazę miejsc pracy, dzięki której zatrudnienie znalazło ponad 48 tys. obywateli Ukrainy.

Program dzisiejszych uroczystości

  •  16.00 – Rynek – Plac Gołębi – rozpoczęcie miejskich uroczystości upamiętnienia ofiar inwazji rosyjskiej w Ukrainie (Hymny Ukrainy, Polski, Unii Europejskiej; minuta ciszy; przemówienia)
  •  16:30 – ulica Świdnicka (od Rynku) – otwarcie wystawy fotograficznej „Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej naszego  zwycięstwa/ Завтра прокинемось ще на один день ближче до нашої перемоги” cyt. S. Żadan:
  •  17.00 Pręgierz – Marsz solidarności i jedności (marsz do Placu Wolności)
  •  17:15 Plac Wolności – wiec poświęcony rocznicy bohaterskiego oporu narodu ukraińskiego przeciwko rosyjskiej inwazji wojskowej
  •  18:15 Plac Wolności – modlitwa za zmarłych (panachida)
  •  19:00 NFM – Koncert „Requiem” pamięci ofiar agresji Rosji na Ukrainę (koncert biletowany)”