Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Eksponat z Wielkiej wody trafił do Hydropolis

Facebook

Po udanym serialowym debiucie „Wielka woda” powraca. Tym razem historię powodzi stulecia będzie można podziwiać nie przed ekranem telewizora a na żywo. Charakterystyczny eksponat z filmu trafił do Hydropolis.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

„Wielka Woda” to sześcioodcinkowy dramat w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka, który rozgrywa się we Wrocławiu i jego okolicach w 1997 roku. Serial zobaczyły miliony widzów na całym świecie, a tylko w pierwszym tygodniu obejrzało go ponad 10 milionów gospodarstw domowych. „Wielka Woda” zadebiutowała na Netflixie 5 października 2022 r., ale to wrocławianie jako pierwsi na świecie zobaczyli serial już 30 września 2022 r., podczas uroczystej premiery.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

Historia pewnej makiety

Kanwą serialu stała się powódź tysiąclecia. Przed naukowcami i lokalnymi władzami stoi szereg niewyobrażalnie trudnych decyzji do podjęcia, gdy do miasta nieuchronnie zbliża się potężna fala powodziowa. W obronie miasta przed wielką wodą ma pomóc wykwalifikowana hydrolożka Jaśmina Tremer (w tej roli Agnieszka Żulewska), którą do Wrocławia ściąga urzędnik Jakub Marczak (Tomasz Schuchardt). Ze zdaniem specjalistki nie zgadza się część sztabu kryzysowego. W jednej ze scen – podczas burzliwej dyskusji – zdenerwowana Jaśmina Trener rozlewa kawę na makietę Wrocławia, pokazując jak powódź zaleje miasto.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

To właśnie ta makieta stolicy Dolnego Śląska powiększyła liczbę eksponatów w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Wnikliwi goście odnajdą nawet miejsce, gdzie hydrolożka wylała napój. Pomocny w poszukiwaniu plamy może także okazać się kubek powieszony nad makietą. Miniatura stanęła w strefie Miasto i Woda.

„Wielka Woda” to serial o niezwykłej historii mieszkańców Wrocławia, którzy bohatersko walczyli z żywiołem, ratując swoje miasto. Emocji towarzyszących bohaterom serialu możemy teraz doświadczyć w Hydropolis. Miejsce ekspozycji eksponatu nie zostało wybrane przypadkowo. Hydropolis we Wrocławiu to jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie i jedno z nielicznych takich miejsc na świecie. Opowiada o życiodajnej substancji z różnych, fascynujących perspektyw

– mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

Zatopione obszary miasta na multimedialnym ekranie

Fani „Wielkiej Wody” mogą w Hydropolis poszerzyć swoją wiedzę na temat powodzi tysiąclecia i zweryfikować, co w serialu było fikcją, a co wydarzyło się naprawdę.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

W strefie Miasto i Woda, obok nowej makiety, znajduje się także imponująca satelitarna mapa Wrocławia, na której prezentujemy wizualizację powodzi tysiąclecia. Na multimedialnym ekranie można zobaczyć, jakie obszary Wrocławia znalazły się pod wodą w 1997 r.

– wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. Wrocław, do którego należy Hydropolis.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

Z kolei przed wejściem do Hydropolis znajdziemy wystawę przygotowaną na 25-lecie „wielkiej wody”. To niezwykła historia o potężnym żywiole, z którym dzień po dniu walczyli mieszkańcy Wrocławia. Tak jak próbowali to przedstawić twórcy serialu.

/informacja prasowa Dział Komunikacji Społecznej MPWiK

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023