Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Elektryczną hulajnogą po chodniku, ścieżce, a może drodze?

Facebook

We Wrocławiu mamy prawdziwy bum pojazdów elektrycznych. Niedawno do hulajnogowej floty dołączyła kolejna firma… Wrocławianie rychle wybierają ten środek transportu, ale też często porzucają go w nie zawsze odpowiednim i bezpiecznym miejscu.

Producenci jednej z firm sugerowali swojego czasu poprzez naklejkę na swoich pojazdach aby użytkownicy unikali chodzików i ulic. Tym samym zachęcali ich do jazdy po ścieżkach rowerowych. Polskie przepisy nie definiują jednak takich pojazdów jak hulajnogi elektryczne, deskorolki czy wrotki. W myśl polskiego prawa kierowcy tych pojazdów są uznawane za pieszych.

Mówi asp. szt. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

A co się stanie kiedy użytkownik elektrycznej hulajnogi postanowi wybrać ścieżkę rowerową?

Osoba poruszająca się na hulajnodze powinna znajdować się na chodniku i jest traktowana jako pieszy, a co jeśli na drodze nie znajduje się chodnik?

A co o hulajnogach we Wrocławiu mówią mieszkańcy?

Już niedługo hulajnogi elektryczne mogą trafić na ścieżki rowerowe. O takie rozwiązanie apelował w grudniu zeszłego roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W minionym tygodniu minister Andrzej Adamczyk przyznał, że projekt zmian w ustawie „Prawa o ruchu drogowym” jest już gotowy i wkrótce zostanie wpisany do harmonogramu prac w Sejmie.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 lipca 2020