Radio Gra Wrocław

Europejska Noc Literatury w tym roku odbędzie się na Szczepinie

Znamy pierwsze szczegóły 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Tegoroczna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich odbędzie się 24 sierpnia na terenie osiedla Szczepin.

/fot. Wojciech Chrubasik

O wydarzeniu

Europejska Noc Literatury prezentuje twórczość europejskich pisarzy i pisarek od ponad 10 lat. Po raz pierwszy zagościła we Wrocławiu w 2013 roku, w ramach programu ESK 2016. Od pierwszej edycji formuła jest niezmienna: fragmenty 10 europejskich książek na żywo czytane są przez 10 wybitnych postaci polskiej kultury w 10 wyjątkowych wrocławskich lokalizacjach.

ENL jest więc nie tylko szansą, by na żywo usłyszeć 10 fragmentów starannie wybranej prozy w interpretacjach najciekawszych polskich aktorek i aktorów. Dzięki wydarzeniu odkrywamy również nieoczywiste, na co dzień trudno dostępne zakamarki miasta, co roku innej jego okolicy

– czytamy w komunikacie przesłanym przez Wrocławski Instytut Kultury.

Na przestrzeni lat wydarzenie odwiedziło już: Stare Miasto, Szczytniki i Dąbie, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, osiedle Powstańców Śląskich, Karłowice, Przedmieście Świdnickie i Huby.

Trochę historii

Tym razem Europejska Noc Literatury zagości na wrocławskim Szczepinie. Na terenie dzisiejsza osiedla już w średniowieczu znajdowały się osady rybackie. A następnie wsie, które do miasta włączono na początku XIX wieku. W przedwojennym Breslau współczesny Szczepin nosił miano Przedmieścia Mikołajskiego. Był prężnie rozwijającą się dzielnicą o przemysłowym charakterze. Niemal doszczętnie zrównany z ziemią podczas wojny Szczepin budowano na nowo według powstałego pod koniec lat 60. XX wieku projektu Marii i Witolda Molickich. W efekcie jest dziś przede wszystkim osiedlem mieszkaniowym – pełnym zieleni, pośród której wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.

W ramach wieczornych spotkań z literaturą chcemy poznać mniej oczywiste i najciekawsze miejsca Szczepina. Jednym z nich będzie znajdujący się w sercu Szczepina skwer św. Damiana de Veustera – flamandzkiego misjonarza, patrona odtrąconych, chorych na trąd i AIDS. Kolejny punkt na literackiej mapie to budynek Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Siedziba uczelni, która została otwarta dla studentów w pierwszych dniach stycznia 2012 roku, mieści w sobie nie tylko sale dydaktyczne, bibliotekę, studio nagrań czy trzy sale teatralne. Prowadzona jest tutaj ważna dla młodych artystów scena, wyróżniająca się na kulturalnej mapie Wrocławia – Teatr AST

Kto poprowadzi nas w tę noc?

Tematykę i teksty od 2018 roku proponują osoby silnie związane ze środowiskiem literackim. Dotychczas byli to: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, literaturoznawca Michał Rusinek oraz pisarka i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik.

Podobnie jak w ostatnich latach, również 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie odbywać się pod kuratelą literackiego erudyty bądź erudytki. Szczegóły poznamy już niedługo.

13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ