Radio Gra Wrocław

Festiwal Jazzu nad Odrą. Wiemy kto wystąpi

Piętnaście koncertów gwiazd światowego i polskiego jazzu znalazło się w programie 59. festiwalu Jazz nad Odrą, który od 26 do 30 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu. Gośćmi festiwalu będą m.in. perkusista Peter Erskine i saksofonista Kenny Garrett.

/fot. fb. Jazz nad Odrą

Festiwal rozpoczną finałowe przesłuchania w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023, które zakończą się wieczorną galą wręczenia Grand Prix. Laureat otrzyma 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia oraz statuetkę Rybotrąbki.

Kto wystąpi?

W dniu otwarcia wystąpi także Bernard Maseli z zespołem. A także nominowany do nagrody Grammy Quartet Petera Erskina ze specjalnym udziałem saksofonisty George’a Garzone.

Podczas trwającego pięć dni święta muzyki wystąpią również tacy artyści jak Kenny Barron. Uważany za jednego z „najbardziej lirycznych pianistów na świecie”. Philip Dizack nominowany do nagrody Grammy, saksofonista Walt Weiskopf, gitarzyści Peter Bernstein i Mark Whitfield. A także znani publiczności jazzowej saksofoniści Andy Middleton z towarzyszeniem Piotra Wojtasika i Bob Sheppard.

Kogo usłyszymy wśród polskich wykonawców?

Wśród  polskich wykonawców usłyszymy zespoły:

  • Adama Bałdycha, Kuby Stankiewicza, Grzegorza Nagórskiego, Bernarda Maseli, Kasi Pietrzko i Przemysława Jarosza z udziałem Dominika Wani, który jako jeden z nielicznych polskich artystów nagrywa dla słynnej wytwórni ECM oraz Marty Wajdzik

Gdzie odbędzie się wydarzenie?

Cały festiwal zakończy koncert saksofonisty Kenny’ego Garretta. Wystąpi on w towarzystwie Corcorana Holta (kontrabas), Rudy’ego Birda (perkusjonalia), Davida Browna (fortepian) i Ronalda Brunera (perkusja) zaprezentuje nagrania z albumu Sounds from the Ancestors.

W tym roku główną siedzibą wydarzenia będzie Impart Centrum, nowa scena Strefy Kultury Wrocław przy ulicy Piłsudskiego, gdzie dawniej mieściła się Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego. Pozostałe koncerty oraz jam sessions odbędą się w Vertigo Jazz Club & Restaurant.

Organizatorem wydarzenia jest Strefa Kultury Wrocław. Bilety dostępne są już w sprzedaży na stronie tutaj.