Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Filmy o Wrocławiu zrobione według pomysłu młodych już po premierze. Zagłosuj!

Facebook

Wczoraj (6.10.) w kinie Nowe Horyzonty odbył się pierwszy pokaz trzech filmów krótkometrażowych: "Mural", "Finding WrocLove" i "Przyjedź do Wrocka", zrealizowanych w ramach konkursu „Młodzi o Wrocławiu”. Pokaz był połączony z wczorajszym otwarciem festiwalu "Polish Cinema for Beginners".

Filmy powstały w ramach konkursu „Młodzi o Wrocławiu”, na podstawie pomysłów uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów. Młodzież miała za zadanie wymyślić scenariusz filmu, który przedstawiałby miasto ze świeżej perspektywy, w sposób pozytywny i nietypowy. Również wczoraj (6.10.) odbyła się premiera internetowa filmów na kanale YouTube fundacji Instytut Innowacji. Zwycięzcą konkursu „Młodzi o Wrocławiu” zostanie autor pomysłu na film, który będzie miał największą liczbę wyświetleń, czas na oglądanie jest do 30 listopada.

O najlepszy film promujący Wrocław walczą trzy produkcje:

„Mural”,  w reżyserii Marii Magriel na podstawie pomysłu Krystiana Poprawy, „Finding Wroclove” w reżyserii Dominika Watin, na podstawie pomysłu Mateusza Jankowskiego oraz „Przyjedź do Wrocka” w reżyserii Piotra Pawła Żukowskiego, na podstawie pomysłu Tobiasza Hurny. W filmie „Mural” występuje światowej sławy brytyjski artysta, animator i reżyser – Ian Emes, który znany jest przede wszystkim ze współpracy z kultowym zespołem Pink Floyd. Jego pierwszy projekt najpierw docenił Richard Wright, członek grupy, a następnie cały skład, co zaowocowało wykorzystaniem animacji „French Windows” w teledysku do piosenki „One of these days”. Latające zegary w „Time” z płyty „Dark Side of the Moon” to również zasługa Iana Emes’a, a duch zespołu jest obecny także w innych dziełach artysty. Ian Emes zaprojektował również orlicę, która „ożywa” w filmie „Mural” dzięki wykorzystaniu animacji komputerowych. Film „Finding Wroclove” opowiada historię dwojga młodych ludzi, którzy poznają się za sprawą psikusów niesfornych, wrocławskich krasnali. W rolach głównych wystąpili Izabela Baran i Sebastian Cybulski. W filmie „Przyjedź do Wrocka” miasto przemierzają fani rolek, wrotek i deskorolki. Gościnnie występują Breslau Rebels Roller Derby i Breslau Avengers Roller Derby.

Konkurs „Młodzi o Wrocławiu” jest objęty honorowym patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Historia konkursu:

Konkurs „Młodzi o Wrocławiu” to drugi, po analogicznej inicjatywie „Młodzi o Warszawie”, projekt Instytutu Innowacji i Inkubatora Innowacji, który zachęca młodzież do opowiedzenia własnych historii na temat ich ukochanych miast.
W realizacji trzech wybranych prac konkursowych warszawskiej edycji konkursu, wzięły udział znane postaci, m.in. aktorka Agnieszka Kaczorowska, Anna Karczmarczyk oraz dziennikarka Omena Mensah, a nakręcone krótkometrażówki cieszą się ogromną popularnością. Zwycięzcą edycji warszawskiej jest film „Warszawski sen”, który ma już ponad 150.000 odsłona na kanale You Tube w niespełna 3 miesiące od premiery. Film ukazuje Warszawę oczami obcokrajowców, którzy wspólnie śpiewają utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie” przygotowany w aranżacji senegalskiego muzyka Pako Sarr.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021