Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Finał akcji „Wirtualne drzewa” – 10 000 nowych sadzonek dla Wrocławia!

Facebook

Ekolodzy udowodnili, że jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. To dobra wiadomość dla wrocławian – bowiem miasto zyska teraz dodatkowe „zielone płuca”. 15 kwietnia na Osobowicach rozpoczęły się nasadzenia aż 10 000 nowych sadzonek. To efekt akcji „Wirtualne drzewa” – ekologicznego przedsięwzięcia fundacji Dotlenieni, którego głównym sponsorem była Wroclavia. 

„Wirtualne drzewa” – duże zainteresowanie mieszkańców

Wydarzenie „Wirtualne drzewa” rozpoczęło się we wrześniu 2019 r., kiedy przy jednym z wejść do Wroclavii, tuż obok Dębu „Przewodnika”, stanęła ogromna, symboliczna donica z drzewem. Poprzez zeskanowanie znajdującego się na niej kodu QR, odwiedzający Wroclavię mogli ściągnąć na swój telefon wirtualne drzewo o unikalnym numerze, wraz z certyfikatem. Każde ściągnięte w ten sposób drzewo miało odpowiadać jednej sadzonce, która rzeczywiście będzie zasadzona na terenie Wrocławia. Program wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy z 2-tygodniowym wyprzedzeniem pobrali na telefony wszystkie przewidziane w akcji wirtualne drzewa, czyli łącznie 10 000 sztuk.

– Jako centrum, które realizuje strategię „BetterPlaces 2030”, czujemy się odpowiedzialni za otoczenie, w którym funkcjonujemy. Naszym celem jest tworzenie lepszych miejsc do życia w przestrzeni, w której działamy biznesowo – mówi Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii. – Cieszymy się, że zaangażowanie mieszkańców oraz nasze wsparcie przełożyły się na wzbogacenie zieleni miejskiej Wrocławia o 10 000 nowych sadzonek – dodaje.

Finał akcji – nasadzenia drzew

Finał akcji „Wirtualne drzewa”, czyli sadzenie drzew, zaplanowany był na wiosnę zeszłego roku. Organizatorzy przygotowywali całodzienne, przyjemne i angażujące wydarzenie z udziałem kilkuset wolontariuszy. Pandemia pokrzyżowała jednak te zamiary. Nie chcąc dłużej czekać, organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie finału właśnie teraz – w skromniejszej formule, pozwalającej na zachowanie zasad reżimu sanitarnego. Dzięki temu 10 000 sadzonek lip, klonów, wiązów oraz dębów szypułkowych jest właśnie nasadzanych na wrocławskich Osobowicach – w przyszłości wyrośnie z nich hektar lasu. Nasadzenia rozpoczęły się 15 kwietnia i według szacunków Zieleni Miejskiej potrwają kilka dni.

– W ostatnich latach prowadziliśmy wiele akcji ekologicznych na terenie kraju. Zauważyliśmy, że przedstawiciele biznesu bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. Często jednak nie posiadają do tego odpowiednich narzędzi. Właśnie po to stworzyliśmy Wirtualne Drzewa. Dają one możliwość zorganizowania w prosty sposób dużej akcji, która ma realny wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego. Cieszymy się, że możemy wraz z Wroclavią i naszymi partnerami zmieniać świat na lepsze i zachęcamy do tego inne firmy – podkreśla Marek Kołkowski, przedstawiciel  Dotlenieni.org.

Drzewa w przestrzeni miejskiej to szereg korzyści ekologicznych i estetycznych. Należą do nich: produkcja tlenu, absorbcja dwutlenku węgla, redukcja kurzu, izolacja termiczna, magazynowanie wody oraz upiększenie otoczenia:

– Sadzenie drzew i ich pielęgnacja są tak ważne, że warto tym zainteresować jak najszersze gremia, dlatego cieszy nas ta akcja – mówi Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Do akcji, której główny sponsorem jest Wroclavia włączyły się także inne firmy – wrocławski oddział PZFD oraz PCG.

Ekologiczne działania Wroclavii

Wroclavia traktuje priorytetowo przedsięwzięcia, które przynoszą korzyści dla środowiska i mieszkańców. Przed jej wejściem stoi 300-letni pomnik przyrody, dąb „Przewodnik”, który przypomina o tym, co ważne. We Wroclavii znajduje się też ponad 6 000 m2 zieleni: tarasów i ogrodów wertykalnych. Jeszcze przed swym otwarciem centrum sfinansowało nasadzenie 1 000 drzew w Parku Brochowskim i zrewitalizowało skwerek przy ul. Wieczystej. Wroclavia uzyskała też – z najwyższym wynikiem w Polsce – certyfikat BREEAM, który potwierdza wyjątkową przyjazność budynku dla jego użytkowników i środowiska. Wśród stosowanych przez centrum rozwiązań są m.in. specjalnie zaprojektowany detektor wycieków, który pozwala na monitorowanie zużycia wody, czujniki ruchu regulujące natężenie światła oraz urządzenia pozwalające na redukcję CO². Dodatkowo Wroclavia jest łatwo dostępna dla osób korzystających z transportu publicznego i cyklistów – przy centrum znajduje się ok. 1 300 m ścieżek rowerowych, parking rowerowy na 400 miejsc i samoobsługowe stacje serwisowe dla rowerów, a w środku – punkty ładowania samochodów elektrycznych.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024