Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Gdyby smog można było zwalczyć petycjami – problem zanieczyszczonego powietrza byłby od dawna historią

Facebook

Dolnośląski Alarm Smogowy zbiera podpisy pod kolejnym wnioskiem w sprawie tego, czym oddychamy. Tym razem adresatem jest marszałek województwa. Aktywiści zarzucają mu opieszałość w przygotowaniu tzw. uchwały antysmogowej.

fot. Hans / pixabay.com

Prezes DAS, Krzysztof Smolnicki, za wzór stawia Małopolskę:

Do wprowadzenia takiej uchwały przymierza się także woj. śląskie. Co oznacza, że tempo prac było tam znacznie szybsze niż u nas, bo Dolny Śląsk zauważył problem wcześniej:

Pracownicy UMWD w rozmowach z naszym reporterem byli… zdziwieni petycją i tym, że jej organizatorem jest Alarm Smogowy. Jak się dowiedzieliśmy – aktywiści doskonale znają stan prac nad dokumentem, bo… sami go współtworzą. „Nie ma się co śpieszyć”, przekonuje Jerzy Michalak z zarządu województwa:

Jak twierdzi – piłeczka jest teraz po stronie władz centralnych, bo bez odpowiednich przepisów na szczeblu rządowym – podejmowanie uchwały w sejmiku wojewódzkim jest bez sensu:

– uzupełnia Michalak. Według Smolnickiego to, co w województwie dzieje się do tej pory w sprawie smogu to stanowczo za mało, zwłaszcza w świetle ubiegłorocznych obietnic – że powstanie antysmogowe miejscowe prawo:

– kontruje Michalak. Jak dodaje, „uchwała antysmogowa mogłaby wejść w życie nawet dziś, gdyby tylko istniały odpowiednie regulacje centralne”. Ale obecnie jej wykonanie mogłyby być naprawdę trudne – tylko 1 na 3 dolnośląskie gminy jest gotowa do walki ze smogiem. Pozostałe – są do pomysłu zdystansowane i czekają na odpowiednie przepisy, które zapewniłyby także właśnie finansowanie programu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023