Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Gdzie we Wrocławiu powietrze jest najbrudniejsze?

Facebook

Okazuje się, że nie w całym mieście jest taki sam poziom zanieczyszczeń. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zbadali, gdzie, według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska, najtrudniej się oddycha. To przede wszystkim centrum: Ołbin, Nadodrze, Stare Miasto, plac Grunwaldzki ale także choćby… osiedla takie, jak odległy od centrum Borek.

Właśnie tam jest najwięcej pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzoalfapirenu:

– wyjaśnia autorka badania, dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery na Uniwersytecie Wrocławskim. Mowa właśnie o centrum miasta, gdzie jest dużo starych kamienic z piecami oraz o osiedlach domków, z których wiele nie jest przyłączonych do miejskiej sieci ogrzewania. Dobra wiadomość jest taka, że wiosna w pełni – kończy się sezon grzewczy, a więc będzie pewna poprawa. Ale, niestety, nie tylko piece są przyczyną problemów:

Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych osiedli różnie podchodzą do problemów. Niektórzy go nie zauważają, inni – faktycznie mają problem z życiem i poruszaniem się po Wrocławiu:

Nie ma co się jednak łudzić, że ci, którzy mieszkają w bardziej zielonych okolicach – na przykład na zachodzie miasta, gdzie powietrze jest lepsze niż w centrum  – są dużo bezpieczniejsi:

Co my – tzw. przeciętni Kowalscy – możemy zrobić w związku z zanieczyszczeniami i jak możemy się bronić przed zatrutym powietrzem?

Przypomnijmy, że we Wrocławiu działa program KAWKA, w ramach którego chętni mogą otrzymać nawet 12 000 złotych dotacji na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj