Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Godzina policyjna w sylwestra. RPO: Zakaz przemieszczania się jest bezprawny

Facebook

W miniony weekend poznaliśmy treść projektu rozporządzenia wprowadzającego tzw. Kwarantannę Narodową. Jeden z zapisów znajdujących się w dokumencie mówi o zakazie przemieszczania się na terenie całego kraju w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

W rozporządzeniu zapisano, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

O zdanie na temat sylwestrowych ograniczeń zapytaliśmy mieszkańców Wrocławia

O tym czy takie obostrzenia byłyby legalne opowiedział nam Krzysztof Krupa wrocławski prawnik zajmujący się m.in popularyzacją wiedzy prawniczej w social mediach.

Zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc został jeszcze wprowadzony.  Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzenie takiego ograniczenia jest niezgodne z prawem.

–  dodaje Krzysztof Krupa. Co się wydarzy, jeśli odmówimy przyjęcia mandatu?

Krzysztof Krupa apeluje jednak, żeby ze względu na zagrożenia związane z pandemią w miarę możliwości sylwestrową noc spędzać w niewielkim, rodzinnym gronie i nie wychodzić z domu. Dodaje także, że za za źle sporządzone przepisy nie można winić funkcjonariuszy policji.

W poniedziałek, podczas konferencji prasowej swoje stanowisko wobec planowanego rozporządzenia wyraził też Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że zakaz przemieszczania się w sylwestra byłby bezprawny ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych.

REPORTER: Kamil Kuchta 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024