Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Góry dosłownie dla każdego – nowy projekt fundacji Ładne Historie

Facebook

Już niedługo góry na Dolnym Śląsku staną się jeszcze bardziej dostępne dla niepełnosprawnych. Fundacja Ładne Historie przygotowuje propozycje tras, które takie osoby będą mogły pokonywać nie tylko w ramach zorganizowanych wycieczek, ale także samodzielnie.

 Trasy, które proponujemy są przez nas zawsze szczegółowo sprawdzane. Wybieramy się na te trasy. Przechodzimy nimi patrzymy, czy mogą się pojawiać jakieś bariery niemożliwe do pokonania przez osobę na wózku, jeżeli mamy duże wątpliwości, to często prosimy po prostu o pomoc naszych uczestników, którzy wybierają się z nami na taką trasę i testujemy, czy ona jest komfortowa faktycznie dla osoby z niepełnosprawnością i dla rodziny, czy jest możliwa do pokonania samodzielnie, czy tam już jest potrzebna większa pomoc, to są wszystko informacje, które są dla nas niezwykle ważne, kiedy ustalamy trasy i planujemy nasze wycieczki.

mówi Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie

Specjalne szlaki znajdują się w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych. Wolontariusze przygotowują teraz mapy oraz zestaw niezbędnych informacji, które będą później udostępnione na stronie internetowej fundacji.

W tych materiałach znajdą się informacje o rodzaju podłoża, o nachyleniu, o tym, czy po drodze są jakieś np. możliwe przystanki wiaty, pod którymi można odpocząć np. przewinąć dziecko czy nakarmić je, ale także np. jest tam możliwe zorganizowanie pikniku, skorzystanie ze schroniska, z toalety, to są wszystko naprawdę niezwykle ważne informacje, bez których rodziny dotknięte niepełnosprawnością nie chcą się wybrać w góry, dlatego że jest to dla nich niekomfortowe.

W ciągu najbliższych tygodni, przygotowane szlaki zostaną ostatecznie sprawdzone przez samych zainteresowanych, czyli osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny.

 22 sierpnia wybieramy się do Andrzejówki, 29 sierpnia zdobędziemy Jagodną, a później na koniec jedziemy w Góry Stołowe, będzie to 5 września. Bardzo serdecznie, zapraszamy wszystkich zainteresowanych zarówno uczestników osoby z niepełnosprawnościami, ale również wolontariuszy, którzy chcieliby się z nami wybrać.

Informacje zbierane w ramach projektu mają też służyć nie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Dostajemy wiadomości od naszych uczestników, którzy wybrali się z nami na wycieczkę pierwszy raz i później zaczynają jeździć w górę regularnie np. zakładają zbiórki, kupują wózki takie terenowe, które próbowali u nas i już samodzielnie wybierają się w góry, mimo że wcześniej myśleli, że te góry dla nich dostępne nie są. I dlatego ta kampania jest tak ważna, żeby uświadomić ludziom, że jest mnóstwo dostępnych łatwych do przejścia tras i że góry nawet dla osób z niepełnosprawnościami i dla ich rodzin nie muszą wcale oznaczać ogromnego trudu i że one nie są nie do pokonania.

W ramach trwającej już akcji “Łączą nas góry” Wolontariusze i pracownicy fundacji organizują też regularne wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami.

Myślę, że z materiałów, które przygotujemy i skorzystają również rodziny z małymi dziećmi, takie, które chcą wybrać się w góry, korzystając ze zwykłego spacerowego wózka, ale też nie mają wiedzy, gdzie jest możliwe wyjście i skorzystanie z gór z tak małym dzieckiem. Mam nadzieję, że też dotrzemy do seniorów, którzy szukają takich bezpiecznych, kondycyjnie nie wymagających traf.

Jeżeli chcielibyście wziąć udział w jednej z takich górskich wypraw, możecie zapisać się wysyłając maila na adres zapisy@ladnehistorie.pl.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj