Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Herb Wrocławia sprzed II wojny światowej odzyska dawny blask

Facebook

Trwają prace konserwatorskie herbu Wrocławia, który odkryto podczas remontu auli w I LO przy ul. Poniatowskiego. Specjaliści od rekonstrukcji zabytków skrupulatnie zajmują się każdym elementem malowidła. Muzy towarzyszące herbowi musiały praktycznie powstać od podstaw. Niewiele fragmentów ich postaci się zachowało.

fot. FB "Inwestycje we Wrocławiu"

Przypomnijmy, że robotnicy podczas prac malarskich na ścianie auli trafili na olbrzymie malowidło, które zostało ukryte pod tynkiem jeszcze przed II wojną światową. Praca powstała na początku XX wieku, wtedy kiedy budowano szkołę. Wykonana jest w stylu art deco, bardzo wówczas popularnym na świecie.

W centrum malowidła ściennego znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół: na górnej białego lwa – nawiązującego na panowania czeskiego, na drugiej czarnego orła śląskiego, na dole głowy św. Jana Ewangelisty, a także litery „W” od historycznej nazwy miasta Wratislavia.

 

Inwestycja jest sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu miasta. Jej koszt to blisko 115 tys. zł. Prace zakończymy za kilka tygodni. Nadzoruje ją ZIM.

Źródło: FB „Inwestycje we Wrocławiu”

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj