Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ideologiczny spór na murze przy ul. Gajowickiej: zorganizowano spotkanie dla mieszkańców

Facebook

Znów wracamy do sprawy zdewastowanego muralu na ścianie budynku przy ul. Gajowickiej. Na początku marca, ktoś pokrył go białą farbą i dodał neofaszystowski slogan. Co prawda mur został zamalowany przez Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, jednak mieszkańcy obawiają się, że to tylko rozwiązanie doraźne, ponieważ od dłuższego czas w tym miejscu na przemian pojawiały się mowa nienawiści i slogany równościowe. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zorganizowało więc konsultacje dla obu stron konfliktu, a zaproszenie napisano właśnie na wspomnianej ścianie.

mówiła Dorota Whitten z Fundacji Dom Pokoju.

Podczas spotkania mediatorka argumentowała, że żeby dojść do porozumienia trzeba pozbyć się uprzedzeń wobec drugiej strony sporu.

W spotkaniu wzięło udział kilkunastu osób, jednak zabrakło wśród nich przeciwników haseł równościowych. Mieszkańcy zaproponowali więc, żeby kolejny mural był neutralny światopoglądowo.

Część obecnych na spotkaniu obawia się, że dialog z drugą stroną nie jest możliwy.

Pan Jan nie wierzy w porozumieni, ponieważ uważa, że wypisywanie ksenofobicznych haseł na ścianach jest oznaką złej woli.

Mieszkaniec dodaje jednak, że za popularność mowy nienawiści odpowiadają polskie władze.

Nadzieja jest w tym, że Wrocław jest wyspą tolerancji – dodają mieszkańcy.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wspólnie z Fundacją Pokoju zapowiedziały kolejne spotkania, mając nadzieje, że uda się zebrać w jednym miejscu wszystkie strony ideologicznej niezgody.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj