Radio Gra Wrocław

III Festiwal Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne”

W dniach 20–23 czerwca w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego odbędzie się III Festiwal Teatru na Faktach pod hasłem „Rzeczy zbędne”. Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 20 wydarzeń, w tym spektakle, czytania performatywne, dyskusje, spotkania oraz warsztaty.

/fot. Alisa Kisel

III Festiwal Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne”. Co oznacza hasło? 

Hasło „Rzeczy zbędne” odnosi się do przedmiotów, wartości i idei, które mogą być postrzegane jako zbędne w ekstremalnych sytuacjach życiowych. Przykładem jest plecak uciekinierki z Mariupola, w którym najcenniejszymi rzeczami są jabłko i stary batonik, a nie książki czy pamiątki. Festiwal porusza tematy wolności, człowieczeństwa, pokoju oraz osobistych wyborów i wartości, które dla jednych są niezbywalne, a dla innych zbędne.

/fot. Alisa Kisel

Co zaplanowano? 

Festiwal zaprezentuje premiery spektakli dokumentalnych oraz najnowsze realizacje Teatru na Faktach z Wrocławia, a także produkcje gościnne, m.in. z Charkowa i Białorusi. Każde przedstawienie i czytanie performatywne odnosi się do prawdziwych bohaterów i zdarzeń. W programie znajdą się m.in. spektakle dotyczące migracji, uwięzienia, pracy bez końca, wykluczenia i mniejszości.

Pokazom będą towarzyszyć dyskusje z bohaterami spektakli, ekspertami i aktywistami. Możliwość rozmowy stanowi dopełnienie spektaklu i pozwala na zwerbalizowanie problemu oraz zadanie pytań u źródła.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziecie TUTAJ

W trosce o osoby z niepełnosprawnością

Festiwal będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wybrane wydarzenia przystosowano dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku.

W ramach festiwalu odbędzie się II edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne. Jury, w którego skład wchodzą: Alina Szeptycka, Weronika Szczawińska, Kamil Bujny, Magdalena Chrzczonowicz oraz Olga Gitkiewicz wyłoni zwycięzcę, którego tekst zostanie wystawiony na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie. W zeszłym roku zwyciężył „Tłusty czwartek” Anastazji Charitonowej, który będzie miał premierę podczas tegorocznego festiwalu.